Håkan Andersson t.v. vann DM i pimpelfiske med högsta vikten. Han ingick också i vinnande laget med Linda Norberg och Magnus Hallberg. Foto: Privat
Återigen blev det en tävling med mycket varierande fångster, där en del hittade stora stim med småabborre, andra ett par stora fiskar, åter andra ett fåtal, hur många hål de än borrade. Fisken stod på mycket lokala fläckar och det gick åt en hel del borrande innan man kunde hitta en fläck som höll ett större antal.
För många blev det bara enstaka fiskar i hålen.
Drygt 40 deltagare ställde upp i ett skapligt väder, på en is som höll ca 14 centimeter tjocklek men med vatten på isen som varslade om kommande mildväder.
För vinnaren Håkan Andersson gav en fläck en stor del av hans fångst, där han fick igång huggviljan och kunde dra upp ett större antal. Han nådde en bit över 9 kilo vilket var imponerande.
Lagsegern togs hem av Vrångfall med Håkan, och syskonen Linda Norberg och Magnus Hallberg, båda mycket duktiga pimpelfiskare.
De bästa i varje klass kvalificerar sig för SM 2026, precis som de vinnande lagen till lag-SM, som kommer att gå i Dalarna nästa år.