En man som anmälts saknad hittades senare drunknad. Genrebild.
Foto: Bildbyrån
Det var vid 20-tiden på tisdagskvällen som anhöriga ringde polisen och berättade att de inte fick kontakt med en person som hade varit hemifrån ett antal timmar.
– Vi inledde då omgående en sökinsats efter personen, en man i 70-årsåldern. Någon timme efter midnatt hittades han avliden i en mindre sjö relativt nära bostaden i trakterna av Överum, berättar Sara Andersson, presstalesperson vid polisens regionledningscentral.
Ärendet hanteras som en olycka, och för tillfället finns det ingen misstanke om brott.
– Vi har en teori om vad som har hänt, men det är för tidigt att gå in på det. Jag kan inte heller säga något om var i sjön mannen hittades. Vi kommer att utreda vad som har hänt, men i nuläget går det inte att slå fast med säkerhet, säger Sara Andersson.
Efter att mannen hitttas och förts med båt till land, fortsatte räddningstjänst och polis att söka av området. Man hittade då bland annat ett fordon i närheten. Enligt Sara Andersson spärrades området kring fordonet av och det kommer under dagen vara viss fortsatt polisaktivitet på platsen.
Anhöriga är underrättade.
Lotta Madestam
Micael Rundberg