Annons:

Sök

Annons:

Insatsen pågick till klockan tre inatt – så gör räddningstjänsten nu

En omfattande brand tog två hus i Mjöhult väster om Vimmerby under onsdagen. Foto: Ossian Mathiasson

Insatsen pågick till klockan tre inatt – så gör räddningstjänsten nu

Planen var att avsluta släckningsinsatsen i Mjöhult under gårdagskvällen. Så blev det inte. Räddningstjänsten fick fortsätta till klockan 03.00 inatt.

Gårdagens omfattande brand i Mjöhult, väster om Vimmerby, tog två hus. Ägarna var inne i huset när de upptäckte branden och fick fly från lågorna. Huset var snabbt övertänt och ingenting gick att rädda. I vinden spred sig branden till ett ödehus som också brann ned till grunden.

Räddningstjänsten genomförde en omfattande insats som pågick till 03.00 inatt.

– Vi höll på till klockan tre och spolade vatten, sedan avslutade vi räddningstjänst och därefter har vi bevakning. Det är två våningar och vinden som har rasat ned, allt ligger i torpargrunden och det är varmt under och ryker fortfarande.

Eventuellt ska räddningstjänsten vända runt i materialet för att få helt släckt på branden.

– Måste kanske gräva runt i det här för att komma åt och släcka ned allt.

Polisen har inlett en utredning om allmänfarlig vårdslöshet. Hypotesen är att branden startat i husets värmesystem.

Vår rapportering från branden kan du läsa här. 

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagensvimmerby.se

073 501 41 26

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: