En kvinna i en husbil körde av vägen vid 21-tiden. Genrebild.
Foto: Ossian Mathiasson
Larmet kom in vid 21-tiden och platsen är i närheten av Skräddarefall, cirka en mil nordväst om Vimmerby. Kvinnan körde igenom ett staket till en hage. Som tur var fanns det inga djur i hagen. Hon är ute ur fordonet, men skadeläget är okänt.
Både räddningstjänst och ambulans är på väg till platsen. Kvinnans ålder är okänd och hon var ensam i fordonet.
– Det var en person, som var ensam i en husbil, och hon har kört upp på ett sådant där Europaräcke vid Skräddarefall. Hon var rätt så chockad, men inte skadad och det var inget läckage, säger Roger Linder vid räddningstjänsten.
Polisen har nu tagit över och ska ombesörja den bärgning som behöver ske. Olyckan skedde precis efter en kurva från Södra Vi-hållet.
Texten är uppdaterad.