Annons:

Sök

Annons:

  • KLART: De öppnar ny butik i Materialmännens lokaler

    Dan Samuelsson och Camilla Bishop Carls har jobbat ihop i flera års tid. Nu har de startat eget bolag och kommer att driva den nya färgbutiken tillsammans. Foto: Pressbild

  • KLART: De öppnar ny butik i Materialmännens lokaler

    Foto: Pressbild

KLART: De öppnar ny butik i Materialmännens lokaler

Nu är det officiellt: I slutet av mars öppnar en ny Coloramabutik i Västervik, i samma byggnad som XL-bygg och Svenska hem. 

Vår tidning har tidigare skrivit om att Vimmerbybolaget Materialmännen gör ett omtag i Västervik. Just nu håller man på att bygga om hela sin anläggning på Ingalund för att ge plats åt tre butiker, Colorama, Svenska Hem och XL Bygg.

 Tidigare har det varit hemligt vilken den nya butiken är. Men nu är det alltså officiellt att det är en Coloramabutik.

Linda Carlsson som är vd för Materialmännen är delägare i den nya butiken, men den kommer att drivas av de andra två delägarna: Dan Samuelsson och Camilla Bishop Carls. 

”Colorama är Sveriges mest kända varumärke på golv/färgkartan, så det ska bli kul att få arbeta med. Även att det är just Dan och Camilla vi gör detta tillsammans med känns tryggt, då de har många år i branschen och är välkända för Västerviks målerier och konsumenter”, skriver Linda Carlsson i ett sms till tidningen.

"En positiv förändring"

I samband med nysatsningen på Colorama lägger Materialmännen ned sin Happy Homes avdelning. Samtidigt flyttar man ner Svenska hembutiken till nedre plan för att få större utrymme för ett utökat utbud av möbler.

– Hela området här uppe kommer bli annorlunda, det blir en nysatsning i hela området. Vi båda känner att det är roligt att få vara med om den här storsatsningen. Hela Ingalundområdet kommer känna av det här tror jag, en positiv förändring, säger Dan Samuelsson.

Dan och Camilla har tidigare jobbat tillsammans som anställda på Colorama-butiken i Västervik, och båda har de 15 års erfarenhet i branschen. Att driva eget är något som de tänkt på i flera års tid, och nu blir den drömmen verklighet.

 – När det blev bestämt att färgbutiken i stan inte längre ska vara en del av Colorama så fick vi den här chansen, och den chansen tog vi. Det kändes som ett naturligt steg att ta. Det känns jätteroligt och jättespännande, säger Camilla Bishop Carls och fortsätter: 

– Vi kompletterar varandra så himla bra, det var därför det föll sig så naturligt att vi skulle göra det här tillsammans. 

Så blir nya butiken

Butiken kommer vara cirka 550 kvadratmeter, och ha ungefär samma sortiment som tidigare. Vissa leverantörer tillkommer och vissa försvinner, men det kommer att vara en komplett färghandel. 

– Vi håller på för fullt med att bygga upp den nya butiken med allt vad det innebär. Samtidigt rullar Camillas inredningsuppdrag på som vanligt, så det är full fart, säger Dan Samuelsson.

Vid uppstarten kommer de att driva butiken helt själva, men tanken framöver är att de ska bli fler. Om allt går enligt planerna så kommer butiken att öppnas den sista mars.

– Vi kommer att ha en invigning. Exakt hur den kommer utforma sig får vi lov att återkomma med. Under tiden byggnation av vår nya butik pågår finns vi på plats på Happy Homes, tills vidare ses vi där.

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: