Annons:

Sök
Glädjebesked för Campus – två nya utbildningar startar i höst

Lisa Knutsson och Sara Olsson på Campus Vimmerby är glada för nytillskottet av utbildningar. Foto: Jakob Karlsson

Glädjebesked för Campus – två nya utbildningar startar i höst

Campus Vimmerby har fått ett roligt besked inför hösten. Två nya utbildningar blir möjliga att studera.
– Vi är väldigt glada att kunna komplettera vårt utbud av bland annat ingenjörsutbildningar med utbildningar till två helt andra yrken som passar vår lokala arbetsmarknads behov, säger campuschef Sara Olsson. 

Det handlar om Företagssäljare B2B och Specialistundersköterska inom psykiatri där den senare riktar sig till utbildade och yrkesverksamma undersköterskor som vill specialisera sig inom psykiatrisk vård.

– Den kommer gå på halvfart under två år och några gånger per år är det obligatoriska träffar på Campus så att man ska kunna arbeta under sin studietid, berättar Sara Olsson i ett pressmeddelande. 

Både privata och offentliga arbetsgivare ser behov av utbildningen. 

 

– Psykisk ohälsa är ett växande folkhälsoproblem och det här är viktiga behov att bemöta. Som arbetsgivare är vi glada att den här utbildningen nu erbjuds i Vimmerby, säger Robert Lindström, verksamhetschef inom socialförvaltningen på Vimmerby kommun.

"Kunskaper många företag är i behov av"

Utbildningen till företagssäljare är tvåårig och på helfart. 

– Här får man kompetens inom försäljning, marknadsföring, ekonomi och projektledning. Kunskaper många företag är i behov av och där man kan sätta sin egen prägel på utbildningen genom val av LIA-plats, säger Sara Olsson.

Till hösten startar även utbildningar till VVS-ingenjör, Automationsingenjör, Byggnadsingenjör, Webmaster och Event & Destination Developer på Campus Vimmerby.


Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagensvimmerby.se

073 501 41 26

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: