Annons:

Sök

Annons:

Minskning av barnplaceringar stor del i överskottet – så har man vänt trenden

Michaela Lindh är relativt ny IFO-chef i kommunen. Hon gläds förstås åt att barnplaceringarna har minskat. Foto: Arkivbild

Minskning av barnplaceringar stor del i överskottet – så har man vänt trenden

I många år har placeringar av barn och unga varit ett sänke för socialförvaltningens budget. Nu har man vänt trenden och siffrorna för 2024 är ett stort bevis på det.
– Placeringsdygnen i HVB-hem har minskat kraftigt och även konsulentstödda familjehem, säger IFO-chefen Michaela Lindh. 

Under många år har individ- och familjeomsorgen brottats med väldigt stora underskott och varit en stor anledning till socialnämndens ofta svåra bokslut. 

I sin tur har mycket handlat om barnplaceringar. Vimmerby kommun har haft stora kostnader för detta under många år och någon vändning har aldrig tyckts vara inom räckhåll.

Förrän nu. 

Socialnämnden gjorde ett stort överskott 2024 och ett stort skäl till det är man inom IFO lyckats minska kostnaderna för barnplaceringar betänkligt.

Vår tidning valde att göra en längre intervju med individ- och familjeomsorgschefen Michaela Lindh, som suttit på posten i drygt ett år. 

– Det här arbetet är långsiktigt och påbörjat innan jag tillträdde. Det är jättemånga faktorer som spelar in och det finns ingen enkel skiljelinje eller att det är si eller så. Det beror på flera olika saker. Under mitt år som IFO-chef har jag lagt jättemycket fokus på en förflyttning för att medarbetarna ska våga vara kreativa. Det ska också finnas en tillit till organisationen, säger hon.

Inledningsvis hade Michaela Lindh en tuff tid som ny chef. 

– Nu har vi god samverkan med fackliga aktörer. När jag började hade vi konflikter, men där är vi inte i dag. Enhetscheferna har fullt mandat att leda arbetet och det sträcker sig ned till medarbetarna. En god samverkan underlättar arbetet på daglig basis. Jag tror på ett nära och utvecklat ledarskap, där man alltid jobbar med medarbetarna i fokus. 

"Vet vi är kostsamt"

Varför man har lyckats vända den mycket dystra trenden går inte att säga tvärsäkert, menar Michaela Lindh, men det finns flera saker hon kan peka på.

– Det finns individer som vill ha hjälp och det finns individer som inte vill ha hjälp. Vi har haft kreativa enhetschefer som hittat nya lösningar och när man har en placering tittar man alltid på hur man kan avsluta den så fort som möjligt. Ingen vill ju vara i socialtjänstens omsorg mer än nödvändigt. 

Aktivt har man jobbat för att inte behöva placera ungdomar i HVB-hem. 

– Det vet vi är kostsamt och inte alltid hjälpsamt. Tidigare har vi haft ganska många placerade i konsulentstödda familjehem, alltså hos privata aktörer, och det kostar mer än egna familjehem. 

Placeringsdygnen i HVB-hem har minskat kraftigt och likadan är utvecklingen i konsulentstödda familjehem. 

– Samtidigt har det ökat i interna och den förflyttningen har vi velat göra. Vi har hellre familjehem som vi kan ha i nära dialog och där våra familjehemssekreterare finns med och stöttar. Vi jobbar också aktivt med vårdnadsöverflyttningar på barn för att säkra och skydda barnen framåt. Kostnaderna minskar inte för det, men vi minskar arbetsbördan och frigör resurser. Vi har också en god intern samverkan mellan verksamheterna inom IFO. Vi jobbar inte i stuprör, utan vi tittar på vad vi kan göra för att jobba mer på hemmaplan och det gäller oavsett om det är missbruk, socialpsykiatri eller barn och unga. Samverkan är jätteviktig och skapar kreativa, alternativa lösningar.

"Behöver ökade resurser"

Barn- och ungdomsplaceringarna har varit den stora posten för budgeten. 

– Missbruksplaceringarna har varit väldigt låga under många år. Vi har ett fantastiskt arbete på hemmaplan med våra beroendebehandlare och behöver inte lika ofta gå mot placeringarna. Inom socialpsykiatrin, vad gäller psykisk ohälsa, sker också placeringar. De kan vara lite längre, men vi tittar på hur vi kan det på hemmaplan också i storre utsträckning. 

En enda barnplacering kan också innebära enorma kostnader för socialförvaltningen.

– Det är omfattande och förknippat med stora kostnader. Vi är underfinansierade rent budgetmässigt och det är svårt att jämföra sig med andra kommuner. Det är så specifika ärenden och kostnader för placering på SIS-institutioner ökar bara för varje år. En dygnskostnad kan ligga på 10 000 kronor. Det räcker med ett fåtal individer för att det ska sticka iväg. Vi lever med det här och kan inte möta det med hänsyn för ekonomin, vi måste tänka på barnet eller ungdomen. 

Hur mycket har det minskat för IFO under 2024?

– 2023 gjorde IFO minus 17,9 miljoner. Förra året gjorde vi minus 4,2 miljoner. Det är stora skillnader. Placeringarna är en stor del av det. Sedan har nämnden fattat vissa beslut om att minska arbetsmarknadsenheten och så vidare. Men det räcker med några månaders SIS-placering så är budgetposten vi har passerad. Vi behöver ökade resurser för att gå i lås med alla placeringar, för det kommer ske placeringar även framåt. 

Strax under 30 placeringar

Förra året var det strax under ett 30-tal placeringar. 

– Det kan varierera och skifta väldigt mycket. Någon kan vara placerad i tre månader och så kommer det in någon ny som är placerad i en vecka av någon anledning. Det ser olika ut och jag kan inte uttala mig för mycket om det med respekt för individen och de livsöden det är. 

Hur ser du på möjligheten att fortsätta den positiva utvecklingen?

– Utifrån den nya socialtjänstlagen handlar det om att göra en förflyttning i samhället. Det är inte bara socialtjänsten det handlar om. Alla måste hjälpas åt att för att minska behovet av vår hjälp. Vi får vara kreativa och jobba mycket med skola, polis och civilsamhälle. Den förflyttningen vill vi göra framöver och alla förutsättningar finns. Samtidigt kan kostnaderna skena fort. Människor är fria att flytta vart de vill och ett behov av olika anledningar kan uppstå akut. Det finns ju olika typer av placeringar, men familjehem är att föredra och det är den bästa och mest kostnadseffektiva lösningen. 

Har ni tillräckligt med familjehem?

– Det finns alltid behov av fler och det pågår en nationell kampanj nu. Det kommer göras satsningar för att rekrytera fler familjehem och det behövs alltid, på ett eller annat sätt, att man öppnar upp sitt hem för barn eller unga. Våra familjehemssekreterare är superduktiga. Överlag gör våra medarbetare ett fantastiskt arbete, även om individer inte alltid tycker det. 

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvimmerby.se

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: