Annons:

Sök

Annons:

Var tredje Vimmerbyelev upplever att mobbning och rasism finns i skolan – stor ökning på högstadiet

Rasismen och mobbningen ökar på skolorna i Vimmerby om man får tro den senaste LUPP-undersökningen som nu presenterats. Foto: MostPhotos, Genrebild

Var tredje Vimmerbyelev upplever att mobbning och rasism finns i skolan – stor ökning på högstadiet

Den senaste LUPP-undersökningen som gjorts bland ungdomar i länet har presenterats. Ungdomarna i Vimmerby kommun känner sig över lag trygga, men siffror som sticker ut i undersökningen tyder på att mobbning, rasism och våld ökar på kommunens skolor. Trots att siffrorna pekar åt samma håll i länet sticker Vimmerby ut med en stor ökning sedan den senaste undersökningen 2021, i synnerhet på högstadiet. 

Under 2024 genomfördes en ny LUPP-undersökning i Vimmerby kommun. LUPP, som står för lokal undersökning av ungdomspolitiken, genomförs i länets alla kommuner var tredje år, och är tänkt att ge en bild av hur vardagen och livet är för länets unga. I undersökningen deltog i Vimmerby 137 elever från årskurs 8 och 100 elever från årskurs två på gymnasiet. Resultatet har nu presenterats, och klart står att Vimmerbys ungdomar över lag känner sig trygga i både skolan, hemmet och området där de bor. De allra flesta känner sig dessutom ganska eller mycket nöjda med sin fritid och sina vänner, och över 80 procent av eleverna är nöjda med skolan. 

Siffror som sticker ut i negativ bemärkelse handlar om rasism, mobbning och våld i skolan – så många som 32 procent av eleverna uppger att det förekommer mobbing i skolan, och 34 procent att det förekommer rasism. Där ligger Vimmerby högre än snittet i länet, och endast Hultsfreds kommun ligger sämre till när det kommer till rasism och mobbning. 

Stor ökning på högstadiet

Skillnaden är stor mellan eleverna i årskurs åtta och eleverna på gymnasiet. Klart står att det är på högstadiet som den största ökningen skett, även om siffrorna även på gymnasiet pekar uppåt sedan undersökningen senaste gjordes för tre år sedan. Även i länets övriga kommuner har siffran ökat sedan 2021.

  • 42 procent av eleverna i årskurs 8 menar att mobbing förekommer i deras skola. 2021 låg samma siffra på 13 procent.  
  • Hela 46 procent av högstadieeleverna vittnar om att rasism förekommer i skolan. 2021 uppgav cirka 14 procent att rasism förekom.
  • När det kommer till våld uppger 28 procent av eleverna i årskurs åtta att det förekommer i skolmiljön. För tre år sedan uppgav 15 procent av killarna och 6 procent av tjejerna i årskurs åtta att våld förekom på skolan.
  • Siffrorna för sexuella trakasserier har inte stigit på samma sätt. I årskurs åtta uppger 9 procent av eleverna att det förekommer på skolan. Andelen killar som uppger att det förekommer har sjunkit sedan 2021, och andelen tjejer ligger på samma nivå. På gymnasiet har siffrorna stigit något och ligger i årets undersökning också på 9 procent.  
  • 28 procent av tjejerna i både årskurs 8 och andra året på gymnasiet uppger att de själva utsatts för mobbning, trakasserier eller utfrysning de senaste sex månaderna. För killarna är motsvarande siffra 11 procent. De allra flesta menar att mobbingen eller trakasserierna ägt rum i skolmiljö. Fler högstadieelever har utsatts än gymnasieelever. Sedan 2022  har andelen tjejer som utsatts ökat från 23 procent. Andelen killar som utsatts ligger på samma nivå.  

Redan i LUPP-undersökningen 2018 var det höga siffror i Vimmerby kommun när det kom till kränkande beteenden så som rasism och mobbning. I undersökningen från 2021 var siffrorna genomgående bättre och höll en lägre nivå när det gäller kränkande beteende, men har alltså i den senaste mätningen stigit till nivåer högre än de från 2018.

Stress minskar, förutom för gymnasietjejerna

När det kommer till hälsa uppger 68 procent att den är ganska bra eller mycket bra. 19 procent av ungdomarna bedömer sin hälsa som varken bra eller dålig, medan 12 procent anser den vara ganska eller mycket dålig. 

41 procent av eleverna har känt sig stressade flera gånger i veckan det senaste halvåret. Andelen är högre bland tjejer än killar, men har inte förändrats nämnvärt de senaste åren. För tjejer och killar på högstadiet har stressen minskat, medan den hos tjejer på gymnasiet ökat sedan 2021 och nu ligger på 77 procent. 

Även alkohol- och tobaksvanor tas upp i undersökningen. Bland Vimmerbys ungdomar ligger användandet på en ganska oförändrad nivå, en bit under länssnittet. I undersökningen ställdes frågan om ungdomarna röker, snusar och dricker alkohol varje vecka. Fem procent av tjejerna och 13 av killarna uppgav att de gör det, och då handlar det nästan uteslutande om att de snusar.

Annons:

Johanna Karlsson

johanna.karlsson@dagensvimmerby.se

070 818 84 77

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: