Annons:

Sök

Annons:

Sofie satsar helhjärtat på hantverket – startar eget företag

Sofie Tapper satsar ytterligare på sitt hantverk och har nu startat företaget Pysselhäxan. Under säsongen kommer hon att finnas med på många marknader och mässor runt om i trakten. Foto: Privat

Sofie satsar helhjärtat på hantverket – startar eget företag

Sofie Tapper, boende i Gullringen, har alltid varit en kreativ person som gillat att skapa och pyssla. De senaste åren har hon skapat unika och färgglada smycken, skålar och andra alster under namnet Pysselhäxan, och för att kunna satsa ordentligt på sitt hantverkande startar hon nu eget företag. Snart drar marknadssäsongen i gång på allvar, och redan i helgen finns Sofie och hennes alster med på påskmarknaden i Frödinge.

Sofie kommer ursprungligen från Östergötland, och landade i Gullringen år 2022 efter att ha bott några år i Västerviks kommun. Hon är utbildad fritidsledare, men har nu valt att satsa det mesta av sin tid på hantverket.

– Jag har egentligen åkt runt och sålt hantverk i jättemånga år, men tidigare mest på historiska marknader som till exempel Medeltidsveckan på Gotland. Nu kände jag att det var dags att starta företag och försöka nå ut lite bredare, berättar Sofie. 

Verkstad i hemmet

Alla sina alster tillverkar hon i sin lilla verkstad i hemmet i Gullringen. Hon arbetar i flera olika material och tekniker. 

– Jag jobbar med smyckestillverkning, resingjutning, naturmaterial och textila hantverk. Jag har alltid varit kreativ och alltid haft olika projekt som jag håller på med. Det har hängt med hela livet.

Att gjuta i materialet resin är något Sofie verkligen fastnat för. 

– Det började av ren nyfikenhet på materialet, och jag började laborera med vad man kan göra för olika saker. Det startade intresset, när jag insåg hur mycket man kan skapa.

Resultatet är olika figurer, fat och skålar i starka färger.

– Det blir mycket grejer och jag lägger väldigt mycket tid på skapandet. Och nu även på förberedelser inför marknadssäsongen. Se till att allt finns, och att bord och tält och tak är helt och funkar, berättar Sofie.

Marknadsäsongen är precis på väg att dra i gång, och under året har Sofie många marknader och mässor inbokade. Först ut är påskmarknaden i Frödinge bygdegård. 

– Marknaden är på lördag och söndag men jag kommer finnas där på söndagen. 

Hur kommer det sig att du kallar dig för Pysselhäxan? 

– Det var ett smeknamn från början som jag fick från några vänner för skojs skull eftersom jag älskar att pyssla med allt. Det var ett smeknamn som passade bra! 

Annons:

Johanna Karlsson

johanna.karlsson@dagensvimmerby.se

070 818 84 77

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: