Lagom till påskhelgen slår Astrid Lindgrens Näs upp portarna för en ny säsong. Med julmarknaden inräknad hade man närmare 38 000 besökare förra året och är förstås ett stort besöksmål vid sidan av Astrid Lindgrens Värld.
– Vi tänkte att påskhelgen kunde vara en fin helg att öppna när många är lediga och kan komma på besök. Vi är förstås laddade inför öppningen, säger verksamhetschefen Sofia Johnsson.
Under onsdagskvällen var det vernissage för utställningen "Astrid Lindgren – fantasins landskap". Utställningen producerades först för Sofiero slott förra året, men visas nu på Näs från 17 april till 21 september i en ny version. Årets sommarutställningar handlar om fantasi och tar avstamp i Mio, min Mio.
Under påskhelgen kan man även se basutställningen "Astrid Lindgren och sagans kraft" förstås.
– Vi lever i en värld med oroligheter och då söker sig många människor till trygga platser. Vi hoppas att Näs ska vara en sådan plats och vi har väl snarlika förväntningar med förra året. Vi hoppas på ännu fler besökare det här året. Vi tror starkt på det här året utifrån kronan och inflationen och upplever goda chanser att nå fler besökare i år.
"Ska bli spännande"
Över 38 000 är alltså målbilden satt till vad gäller besökare på kulturcentrat.
– Målet är alltid att få fler besökare än tidigare. Vi har två nya utställningar utöver basutställningen och köra dem halva säsongen vardera. Det ska bli spännande.
Från den 17 april fram till 29 juni kan man i Trädgårdshuset på Näs ta del av originalbilder och berättelser från bokprojektet "Det här glömmer jag aldrig", som skildrar hur det är att vara barn i dagens Sverige.
Den första tiden, fram till 16 maj, har Näs öppet fredag till söndag. Därefter blir det varje dag-öppet.
– Vi stänger den 21 september och kör lite längre säsong än parken.
Hur många kommer ni sysselsätta i sommar?
– Det beror på hur säsongen blir, men vi kommer snurra runt på ett 25- till 30-tal på hela Näs.
ALMA-pristagaren kommer
Det finns även flera andra nyheter inför säsongen som stundar.
– Pippi fyller ju 80 i år och vi kommer satsa på en hel del evenemang kopplat till det. Bland annat kommer Sarah Riedel hit på födelsedagen den 21 maj. Bandet "She" kommer hit i mitten av säsongen och mot slutet av säsongen kommer "Highway Honeys" hit. Vi har också flera spännande föreläsningar, vi har alltid något att bjuda på.
Under året kommer också 2025 års ALMA-pristagare, fransyskan Marion Brunet, till Näs.
– Det är inte helt bestämt datum, men det blir i juni någon gång. Salikonpristagaren är inte officiell ännu, men kommer också hit som vanligt.
Sofia Johnsson ser verkligen fram emot en ny säsong.
– Vi är förväntansfulla och står med varma famnar och välkomnar alla. Jag vill verkligen uppmana Vimmerbyborna att komma hit.
Tyskar flitiga gäster
Fortsatt är förstås tyska besökare en väldigt stor andel på Näs.
– Intresset finns väldigt tydligt från Tyskland och vi tror på en stark säsong vad gäller tyska besökare. Vi har laddat upp med många tysktalande guider, så att möjligheterna är stora. Vi har även svenska och engelska förstås, men vår största målgrupp är tyskar och därför erbjuder vi många guidningar på tyska.