Alla fyra misstänkta sitter häktade.
Foto: MostPhotos
Det ska ha varit den 4 februari som händelsen inträffade på en adress på Aspedalsgatan i Hultsfred. Den 24 februari anhölls fyra personer i sin frånvaro misstänkta för människorov och i tisdags verkställdes anhållningsbeslutet.
Dessa fyra personer – en kvinna i 25-årsåldern och tre män i 20-årsåldern, begärdes häktade förra onsdagen. Under torsdagen häktades också tre av fyra personer, men inte för människorov.
– Tingsrätten gick inte på min linje, utan de är häktade för rån, säger åklagaren Camila Nordgren.
Den fjärde, en av männen i 20-årsåldern, valde tingsrätten att inte häkta. Ett beslut som åklagaren Camilla Nordgren överklagade och på måndagen valde hovrätten att ändra tingsrättens beslut.
– Jag klagade till hovrätten och nu är även den personen häktad sedan ett par timmar tillbaka.
"Spärrar in honom"
Åklagaren anser fortsatt att det rör sig om människorov.
– I korthet kan jag säga att målsägande hör av sig och berättar om ett händelseförlopp där jag tänker att det rör sig om människorov. De misstänkta är inte vänner till honom, men det är bekanta personer.
Varför anser du att det är människorov?
– Målsägande beskriver ett förlopp där man kommer till den här lägenheten och där man med våld blir hindrad att lämna den. De misstänkta utövar våld mot honom och tillgriper pengar från honom. Eftersom de misstänkta, som målsägande beskriver det, spärrar in honom, slår honom och tar pengar från honom anser jag att det är människorov.
Fick blåmärken
De misstänkta ska ha tvingat till sig målsägandes mobil och överfört pengar via swish och även gjort vissa inköp.
Hur mycket handlar det om?
– Det är inga jättesummor, men jag kan inte säga det nu.
Hur är målsägandes skadeläge?
– Han får blåmärken och den typen av skador på kroppen, men ska inte ha behövt läkarvård.
Får se vilken rubricering det blir
Åklagaren har till den 13 mars på sig att väcka åtal för tre av dem och ytterligare några dagar för den här fjärde personen.
– Det underlättar utredningen att alla fyra nu är häktade. Vi behöver höra lite fler personer och jag är nöjd över att jag har fått igenom restriktioner och att alla misstänkta är häktade. Vi har hunnit några förhör sedan i torsdags, men behöver hålla fler.
Vad tänker du om tiden för åtal?
– Målet är två veckor, men det är alltid svårt att veta. Jag tror inte att det kommer bli någon jättelång utredningstid. Det är ett begränsat händelseförlopp, så förhoppningen är två veckor.
Bedömer du att du kommer åtala för människorov och inte rån trots tingsrättens uppfattning?
– Jag bedömer att den misstanken finns, men sedan får utredningen visa vad det blir.
Alla fyra har nekat till brott.