Annons:

Sök

Annons:

Sparkade, bet och spottade på poliserna – kaos i Vimmerbybutik

Bilden är en genrebild. Foto: MostPhotos

Sparkade, bet och spottade på poliserna – kaos i Vimmerbybutik

En berusad och narkotikapåverkad man bosatt i Hultsfreds kommun misshandlade en man i centrala Vimmerby. Strax därefter ska han ha slagit, sparkat och spottat på poliserna som grep honom i en butik i staden, samt även bitit en av poliserna i benet och hotat dem till livet. Nu har mannen fått sin dom.

Det var den 19 juni 2023 som det mesta spårade ur för den nu dömde mannen, som är i 30-årsåldern och bosatt i Hultsfreds kommun. Oprovocerat gav han sig på en man i 20-årsåldern i centrala Vimmerby, som var på väg till jobbet, och slog honom i ansiktet.

30-åringen erkände ett slag med handflatan. Anledningen till attacken var att han hade fått för sig att 20-åringen skrattat åt honom. Rätten menade att någon grövre misshandel än så inte kunde styrkas.

Efter misshandeln försvann 30-åringen från platsen, men efter tips hittade en polispatrull honom en stund senare vid Resecentrum. Under tiden polismännen samtalade med en vän till 30-åringen försvann han dock mot Ica Supermarket.

Bet polis i benet

Polismännen begav sig till butiken, och på grund av 30-åringens påverkan och aggressivitet beslutade de sig för att omhänderta honom med stöd av lagen om omhändertagande av berusade personer (lob).

Under polismännens ingripande inne i butiken gjorde 30-åringen motstånd och ytterligare poliser kom till platsen. I tumultet föll 30-åringen till marken och slog sig blodig i ansiktet.

I samband med gripandet slår tingsrätten fast att 30-åringen har sparkat en polisman i ryggen, bitit en annan i benet, gjort våldsamt motstånd, hotat poliserna samt spottat blod och saliv på dem.

Fängslad och med spotthuva

Sedan mannen tagits ut ur butiken sattes han i en polisbil för transport till arresten i Västervik. Under transporten var han försedd med både hand- och fotfängsel samt spotthuva. Trots det ska 30-åringen fortsatt att skrika dödshot till polismännen och även riktat hot mot deras familjer.

30-åringen har erkänt delar av anklagelserna, men vad gäller just dödshoten har han sagt att han var så upprörd och vet inte vad han sade.

Tingsrätten finner att större delen av det han har stått tilltalad för är styrkt och dömer honom för två fall av våld mot tjänsteman, tre fall av hot mot tjänsteman, två fall av ofredande, våldsamt motstånd, ringa misshandel och ringa narkotikabrott.

Digert brottsregister

30-åringen förekommer under 27 avsnitt i belastningsregistret under åren 2010 till 2024. Den 23 januari 2024 dömdes han av Göteborgs tingsrätt för misshandel till skyddstillsyn. Den 9 augusti 2024 dömdes han av Kalmar tingsrätt för ringa narkotikabrott, varvid tingsrätten beslutade att tidigare påföljd skulle avse även den nya brottsligheten. Bland tidigare brottslighet dominerar ringa narkotikabrott, rattfyllerier och olovliga körningar, men 30-åringen är också dömd för bland annat misshandel.

Vid huvudförhandlingen berättade mannen att han nu är drogfri sedan hösten 2023 och i dag lever ett helt annat liv än tidigare.

Påföljden denna gång bestämdes till villkorlig dom i förening med 75 timmar samhällstjänst. Om fängelse i stället hade valts som påföljd skulle fängelse 2 månader ha dömts ut, skriver Kalmar tingsrätt i sin dom.

Ingen av de fyra målsägarna tilldömdes något skadestånd.

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: