Annons:

Sök

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt
En har nekat helt, en har delvis erkänt – därför döms båda till fängelse

De två männen döms nu till fängelse i två år och nio månader. Foto: MostPhotos

En har nekat helt, en har delvis erkänt – därför döms båda till fängelse

De två männen mellan 20 och 25 är dömda för grov brottslighet tidigare. Nu döms båda för två fall av misshandel i slutet av januari i år. En bedöms som grov. Fängelse i två år och nio månader väntar för de båda männen.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

De två kriminella männen, som dömts för flera allvarliga brott i Vimmerby, har nyligen avtjänat ett fängelsestraff för misshandel. En av männen frigavs villkorligt för en misshandel i Vimmerby, som åklagaren ansåg var en kidnappningshistoria, i oktober 2024. Den andra mannen släpptes villkorligt i december förra året. 

Men ingen av de två hann vara ute särskilt länge innan det var dags igen. Den 26 januari misshandlade de båda en annan man svårt i centrala Vimmerby tidigt på morgonen. 

Händelsen skedde i en lägenhet där det varit en efterfest och sedan även ute på gatan. Offret fick bland annat en mindre hjärnblödning och näsfraktur av gärningen. 

Åklagaren ansåg att de båda männen skulle dömas för grov misshandel eftersom de varit två mot en när offret låg ned och även på grund av att kraftigt våld riktats mot huvudet. 

I förundersökningsprotokollet framgick det att den drabbade fruktade för sitt liv.

Var blodig i ansiktet

En man såg det här och slog larm, men när polisen kom till platsen hade de två männen försvunnit. Målsägande har berättat att de två männen sökte två kompisar till honom på efterfesten. Han blev orolig för att vännerna skulle råka illa ut och varnade dem för detta.

Cirka 45 minuter senare kom de två männen tillbaka till efterfesten och började då att misshandla målsägande. Han fick såväl slag och sparkar, och har svårt att minnas ordningen på allt som skedde på grund av mängden våld. Han satt på en grusväg och var blodig i ansiktet. Han hade gett upp hoppet när han fick höra polisens sirener. 

Målsägande har berättat att de två männen deltog lika mycket i den grova misshandeln. De två männens berättelser skiljer sig åt. En av de två har uppgett att han inte har något alls med det här att göra och har svarat "inga kommentarer" på samtliga frågor som har ställts. 

Den andra mannen har berättat att det blev tjafs mellan honom och målsägande om pengar. Enligt honom lämnade de lägenheten och det uppstod ett fysiskt handgemäng mellan dem. Han har berättat att han slog den drabbade med både öppen hand och knuten näve, men sagt att han var ensam vid "bråket". 

Vaknade av att det bankade på dörren

Bara en liten stund innan det här skedde var de två männen i en annan bostad i centrala Vimmerby. Målsägande i det fallet, en annan ung man, har berättat att han vaknade tidigt på morgonen av att någon bankade på dörren. 

Så fort han öppnade dörren kom de båda männen in i lägenheten och gav sig på honom med knytnävsslag. Han har berättat om att båda slog lika mycket och att han hamnade på golvet till slut. Offret fick blåmärken, sårskada och en mindre blödning i ögat av misshandeln, som anses vara av normalgraden. 

Det finns även en koppling till den senare misshandeln samma morgon. De två männen fick nämligen se att den andra målsägande skickat och varnat den här mannen för att de två nu dömda var ute efter honom. 

När de fick se detta försvann de från platsen och åkte då för att genomföra den grova misshandel som tidigare beskrivits.

Men målsägande i det här fallet väntade flera dagar med att anmäla händelsen. Några dagar senare stötte han på en polis och då rullades även den här historien upp.

Alla frias för att hjälpt till

Efter de här händelserna höll sig de två männen gömda fram till den 5 februari i år. De flydde då till en lägenhet i Kalmar, där de befann sig under perioden. 

Tre personer från Vimmerby åtalades därför för skyddande av brottsling. Det rör sig om en man i 30-årsåldern, som ska ha upplåtit sin bostad till de två männen, i ett par dagar direkt efter misshandeln. Den mannen är övervakare för en av de seriekriminella männen och har tidigare varit övervakare åt den andre. Två kvinnor i 20-årsåldern, varav den enas flickvän, åtalades också för skyddande brottsling. Det handlade om att de hämtat kläder och skjutsat dem till gömstället samt även hyrt en lägenhet. 

Men tingsrätten friar alla tre för att de ska ha hjälpt de två männen. Mannen i 30-årsåldern frias, då den han varit övervakare för uppgett att han inte fick någon hjälp med att befinna sig i hans lägenhet. Enligt rätten saknas anledning att ifrågasätta denna uppgift. Det anses också vara väsentligt för bedömningen att mannen i 30-årsåldern inte känt till att de två skulle ha gjort något brottsligt. 

Trots att en av de unga kvinnorna skjutsat runt, hämtat kläder, eventuellt sett en blodfläck och hört att det varit ett bråk innebär det inte att hon förstått att de gjort något brottsligt, menar rätten. Även hon frias.

Den tredje personen, kvinnan som var sambo med en av männen, frias också. Kvinnan ska ha frågat de tio poliser som kom till hennes bostad om vad som hade hänt. Rätten menar att det inte kan anses utgöra bevis för att hon hade uppsåt att hjälpa dem att hålla sig gömda. Rätten anser också att det rörde sig om relativt "okvalificerade hjälpåtgärder" och hon ska därför också frias.

Döms till långa fängelsestraff

Två andra kvinnor från Vimmerby var också misstänkta i utredningen för att ha skjutsat runt männen mellan de två olika fallen av misshandel. De blev dock aldrig åtalade för brott.

Vad gäller de två huvudåtalade anser tingsrätten att det är bevisat att de båda utfört de två fallen av misshandel, varav en grov. Någon annan påföljd än fängelse kan inte bli aktuell, slår rätten fast. 

Männen, en boende i Vimmerby och en i Västervik, döms nu därför till fängelse i två år och nio månader vardera. Den villkorligt medgivna friheten sedan den tidigare händelsen som ledde till fängelse för de båda förklaras också vara förverkad. De ska också kvarstanna i häktet tills fängelsestraffet kan verkställas.

Tillsammans ska de betala skadestånd om drygt 92 700 kronor till den man de misshandlade ute på gatan. Till den man som blev misshandlad i en lägenhet samma natt ska de betala drygt 60 500 kronor.

Domen kan överklagas.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvimmerby.se

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: