Bilden är en genrebild.
Foto: MostPhotos
Enligt den stämningsansökan som lämnades in till Kalmar tingsrätt på onsdagen ska mannen, som är i 25-årsåldern, ha tagit emot 48 200 kronor till sitt bankkonto. Pengarna ska ha kommit från ett bedrägeri som en kvinna utsattes för i början av juni 2024.
För sammanlagt 48 000 kronor ska han sedan ha köpt kryptovaluta, för att senare ha sålt kryptovaluta för 45 000 kronor, Enligt åklagaren förde han sedan över dessa pengar till ett konto hos neobanken Revolut.
”Åtgärderna syftade till att dölja att egendomen härrörde från brott eller brottslig verksamhet eller till att främja möjligheterna för sig själv eller någon annan att tillgodogöra sig egendomen eller dess värde”, skriver åklagaren i sin stämningsansökan.
I samband med stämningen yrkar den drabbade kvinnan skadestånd av mannen med 48 200 kronor.
I förhör har mannen nekat till brott.