Bilden är en genrebild.
Foto: MostPhotos
I förhör och under rättegången har mannen förnekat brott, och i något av fallen har han angett att han varken har kunnat erkänna eller förneka brott.
Vid de aktuella tillfällena har narkotika anträffats i mannens dåvarande bostad i Vimmerby kommun (den 7 oktober 2021 och den 10 december 2022) respektive i en väska han bar på sig (den 10 december 2022). Sammanlagt ska det ha handlat om drygt 104 gram amfetamin och 1,92 gram 3-CMC.
Han har vidgått att 3-CMC i en plånbok samt 13,2 g amfetamin i en låda i frysen skulle kunna vara hans, men att påsen med 89,7 g amfetamin är en alltför stor mängd för att vara hans. I stället menar han att en stor del narkotikan skulle kunna tillhöra andra personer som besökte honom i lägenheten.
Den 16 oktober 2021 hittades dessutom 2,10 gram cannabis, 1,32 gram cannabisharts, 1,38 gram amfetamin och 30 kapslar Elvanse i en väska tillhörande mannen. I förhör har han förnekat att detta var hans, men tingsrätten lät sig inte övertygas.
Fängelse – igen
”Vid en samlad bedömning kan det konstateras att (mannens namn) innehavt narkotika i enlighet med åtalet och att omständigheterna berättigar till slutsatsen att han måste varit medveten om innehavet. Åtalet är såldes i alla delar styrkt”, skriver Kalmar tingsrätt i sin dom, och han döms därför denna gång för ett narkotikabrott samt två fall av ringa narkotikabrott.
Tingsrätten anser att det samlade straffvärdet motsvarar fängelse i sju månader, och menade att inget annat än fängelsestraff kunde komma i fråga. När man bestämde straffets läng beaktade man dock att det gått ganska lång tid mellan brottet och domen, samt att han den 5 april 2024 dömdes till två månaders fängelse för narkotikabrott och att straffet sammantaget inte ska överstiga vad som skulle ha dömts ut om målen prövats tillsammans.
Påföljden blir fängelse i fyra månader. Dessutom är hela den villkorligt medgivna friheten förverkad som reglerades i en dom från Göta hovrätt i april 2024.