– Vi har varit här sedan 11-tiden bara idag och förberett, berättar Kalle Sellbrink som tillsammansmed Niklas ”Nisse” Jaldefeldt arrangerar visaftonen i Nyllinge Bränneri utanför Södra Vi.
Lördagens konsert innehöll allt från rock till visa och jazz och den stora publiken kunde njuta av allt i perfekt augustiväder. Uppskattningsvis kom det mellan 500 till 600 besökare.
– Vi är ett litet gäng som arrangerar det här och det blev stressigt. Vi bestämde för två veckor sedan vilket datum vi skulle köra och det visade sig vara en vecka tidigare än i fjol, förklarar Kalle med ett skratt i pausen.
Det blev ett pussel med att få deltagarnas scheman och semestrar att fungera men det hela gick bra; Idol-Amena Alsameai, Ann-Sofie Nord och Patric Engqvist från Lifvens kunde vara på plats.
”Damernas afton”
Kvällen var ”damernas afton” och förutom Amena och Ann-Sofie var Susanna Antonsson samt Ester Idelind från Rumskulla i ruinen för att uppträda. Ester var ett sent men uppskattat tillskott.
Hennes framförande av Joni Mitchells ”California” var en av kvällens höjdpunkter. Amena ledde sången i Kents ”Kärleken väntar” och Ann-Sofie hyllade Povel Ramel (som skulle fyllt 100 år i år) med hans ”Följ mig bortåt vägen”.
På herrsidan svängde Patric Engqvist loss i ”Whiskey in the Jar” och Åke Hammarskjöld fick äntligen spela ”Wicked Game” av Chris Isaak.
Samlade in pengar
På frågan om kvällarna någonsin haft så många artister på scen måste Kalle tänka till.
– I år är det nog nästan personbästa. I alla fall är det nog tangerat rekord på antal artister och då får vi ju sådan bredd.
Evenemanget är enligt Kalle och Nisse i princip ett ideellt evenemang.
– Det är ju ett familjearrangemang. Mina föräldrar sköter biljettförsäljningen, min grabb dirigerar vid parkeringen och min hustru servar och är chaufför. Carlo och Nisse har klippt gräsmattorna och fixat, berättar Kalle.
– Alla måste ju hjälpas åt. Vi är som en familj, tillägger Nisse.
Alla artister spelar gratis. När alla omkostnader är fixade vet de inte om det blir pengar över. I år gick pengarna från mat- och godisförsäljningen till Cancerfonden.
– Premissen är att vi skickar de pengar som blivit över. I fjol skickade vi pengarna till Cancerfonden. Alla uppträder gratis och ändå kommer de tillbaka år efter år. Det är en ynnest att få göra det här, svarar Kalle.
Stefan Härnström