Sök

Annons:

Författarbesök knyter ihop lässatsning

Författaren Grethe Rottböll kommer till Vimmerby under nästa vecka. Foto: Caroline Andersson/Bonnier Carlsen Förlag

Författarbesök knyter ihop lässatsning

Nästa vecka blir det stor läsfest på Vimmerbys bibliotek. Mellan måndag och onsdag finns författaren Grethe Rottböll på plats och knyter ihop ett läsprojekt mellan skolorna och biblioteket.

60-åriga Grethe Rottböll har skrivit en mängd barnböcker genom året. Under vintern har hon medverkat i ett läsprojekt som kallas Lässurr och som Vimmerby kommun anordnat. 

Förskoleklasserna i Vimmerby kommun har arbetat med Grethe Rottbölls bok ”Tio vilda hästar till toppen” under några veckor.  Barnen har lekt, ritat, fantiserat och funderat kring boken och nästa vecka kommer författaren själv på besök och berättar om sig själv och sina böcker och svarar på barnens frågor. 

Barnen kommer att bjudas på saft och bulle samt få en signerad bilderbok i present. 

Kidsen ska förstås också visa upp sina teckningar och arbeten och utställningen kommer att visas på biblioteket under heja maj månad.  

"Syftet med Lässurr är att väcka barnens läslust och nyfikenhet på böcker och inspirera till nya arbetssätt i förskoleklassen. De första sju åren i barnets liv är de viktigaste för språkutvecklingen. Att läsa och samtala kring böcker är bland det bästa – och roligaste! – man kan göra för att ens barn ska få ett rikt språk", skriver biblioteket i ett samarbete. 

Lässurr är ett samarbete mellan biblioteket och skolan.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagensvimmerby.se

073 501 41 26

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvimmerby.se.

Annons:

Annons: