Annons:

Sök

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Peter "Pea" Johansson har jobbat på fabriken sedan 2002. Han gläds åt den framtidstro som nu finns efter Surewoods övertagande. Foto: Jonas Davidsson/Arkiv

"Pea" en av få som är kvar: "Det här är jäkligt viktigt"

Han har jobbat på fabriken sedan 2002. Peter "Pea" Johansson är en av de 15-talet anställda som varit kvar. Nu gläds han åt nyheterna som kablats ut.
– Det här är jäkligt viktigt för samhället, säger han. 

De senaste åren har inte direkt varit ljusa för Gullringen. Boklok har gått från att vara en av kommunens största arbetsgivare till att endast ha ett 15-tal anställda. Skolan ska läggas ned och den allra sista skoldagen är redan i morgon. Dessutom kämpar affären i samhället för sin överlevnad.

Rubrikerna om bygden har inte direkt varit skimrande på länge. Under torsdagen kom ett besked som får många att jubla. Surewood Housing köper fabriken i Gullringen av Skanska för cirka 110 miljoner kronor. 

– Det känns så positivt och väldigt roligt att få lite besked. Vi vet inte så mycket mer än att vi är sålda och att det ska satsas här framöver, säger Peter "Pea" Johansson. 

Varit där sedan 2002

Han är en veteran i sammanhanget. Han anställdes redan 2002 när Flexator tog upp bostadsproduktionen i Gullringen igen efter Gullringshus nedläggning på 90-talet. Sedan dess har han jobbat i fabriken och han har varit en av de få som varit kvar tills nu. 

– Vi har gått och väntat på att det skulle bli en affär och att något skulle bli klart. Nu är det ute och vi är sålda, det känns befriande och positivt. Det har varit mörkt när lokalerna stått tomma och det är en tung period vi har gått igenom.

Vad har ni gjort?

– Vi har mest lappat och lagat kan man säga. Vi har tömt lokaler, plockat in verktyg och maskiner och tappat alla kollegor. Vi har inte haft mycket att göra, utan vi har försökt fördriva dagarna med att måla om lokalerna, sortera och städa. 

Tillsammans med Tobias Gustafsson har han jobbat längst på företaget. Han hoppas nu att han kommer få vara med på den nya resan. 

– Det är en lättnad att affären gått i lås, men nu börjar nästa process med att sätta en organisation och Surewood ska anställa de personer som ska vara kvar. Det är klart att jag vill vara kvar och får jag erbjudandet så tackar jag ja. Det ska bli en spännande utmaning och det är nästan som att börja om igen som 2002 när Flexator startade upp. 

Viktigt för samhället

Betydelsen för hela samhället är stor, enligt Peter "Pea" Johansson.

– Nu är det kanske äntligen något som går åt andra hållet och det betyder jättemycket. Det kanske kan ge ett uppsving kring inflyttning och sådana saker. Jag bryr mig om Gullringen, gillar samhället och vill att det ska leva vidare. Då är det här jäkligt viktigt. 

Har ni fått träffa de nya ägarna?

– Ja, vd:n Fredrik Anheim var med på mötet i dag och presenterade affären. Det låter jättebra och det verkar som att de har en idé framåt. 

Tror du att det kan bli så stort som 200 anställda igen?

– Det ligger säkert flera år framåt, men det är positivt att det är målet. Det blir mycket roligare att gå till jobbet nu igen och jag hoppas att man får vara med på den här resan. 

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvimmerby.se

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: