Här är de viktigaste siffrorna från årsredovisningen för Lena Ahlström Livs AB som nu är klar. Verksamheten står bokförd på tio och en halv miljoner kronor i omsättning, en nedgång på 4,3 procent jämfört med föregående period. Resultatet före skatt är minus 1000 kronor. Det är en nedgång med 45 000 kronor.
Rörelseresultatet hamnade på minus 43 000 kronor.
Underskottet gör att rörelsemarginalen blir negativ, minus 0,4 procent. Det är lägre än föregående period, då rörelsemarginalen var plus 0,9 procent.
De senaste data från SCB indikerar att den genomsnittliga rörelsemarginalen för svenska företag är 7,7 procent. I sektorn för detaljhandel utom med motorfordon och motorcyklar uppgår det motsvarande genomsnittet till 3,8 procent.
Fakta: Lena Ahlström Livs AB
Lena Ahlström Livs grundades 2003 och har sitt kontor i Vimmerby kommun. Bolagets huvudbransch är livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad. Redovisningsperioden löper från september till augusti.
Företaget har fyra anställda, enligt årsredovisningen, vilket är en färre än föregående redovisningsår.
Ägaren, Lena Birgitta Ahlström (64), tog inte ut någon utdelning under förra året.
Branschens ledande företag
Sett till omsättning är Lena Ahlström Livs det 53:e största företaget inom sin specifika bransch i Kalmar län, som är livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad.
Företaget är också det 1764:e största i landet. Det finns 75 företag i samma bransch i Kalmar län.
Den här artikeln är genererad av en textrobot. Dagens Vimmerby AB köper in texterna från företaget United Robots.