Annons:

Sök

Annons:

Därför försätter Eric hudvårdsföretaget i konkurs: ”Eget beslut”

Hudvårdsföretaget Skinpunks med sitt säte Vimmerby har gått i konkurs. Bristande intäkter är den huvudsakliga anledningen till konkursen, enligt ägaren Eric Johansson. Foto: Ossian Mathiasson

Därför försätter Eric hudvårdsföretaget i konkurs: ”Eget beslut”

Hudvårdsföretaget Skinpunks har gått i konkurs. Enligt ägaren Eric Johansson är bristande intäkter den huvudsakliga anledningen till konkursen. 
– Det är mitt eget beslut, säger Eric Johansson. 

Hudvårdsföretaget Skinpunks AB såg dagens ljus i september 2022 och nu, drygt två och ett halvt år senare, har konkursens registrerats hos Bolagsverket. 

Ägaren Eric Johansson kommer med en kort och tydlig förklaring till varför Skinpunks går i konkurs. 

– Bristande intäkter. Det är mitt eget beslut, säger Eric Johansson. 

Hur vill du summera åren som du har drivit Skinpunks i Vimmerby?

– Det har självklart varit kul och spännande. Det blev dock lite ändringar i planerna redan från början, vilket har gjort att vi har arbetat i uppförsbacke hela tiden, säger Eric Johansson.  

Vad handlar det om för ändrade planer?

– När vi utvecklade systemet för distribution och näthandel gjorde vi det för att professionella hudvårdsvarumärken, som inte såldes online, skulle kunna börja säljas online via vår portal så att alla hade möjlighet att göra det på ett professionellt sätt. 

"Ingen aning om var världen ska ta vägen"

Distribution av hudvård har varit Skinpunks huvudsakliga arbetsområde och det har kompletterats med både salong och butik på Storgatan i Vimmerby. Han sålde nyligen fastigheten på Storgatan och det blir ingen fortsättning med distributionen som han har lagt mest tid och energi på. 

– Distributionen har varit min huvudsakliga del och den stora delen i företaget. Det behöver jag inte ha en fastighet för. Fastigheten ägdes av ett annat bolag och när jag köpte fastigheten hade jag användning för den med både verksamhet och anställda. Har man inte det så behöver jag ingen lokal. Jag har inget brinnande intresse av att vara fastighetsägare och det är inte det jag håller på med. 

Vad fick dig att sätta företaget i konkurs?

– Det är just att det är bristande intäkter, det är det jag ser. Kundbasen är ganska stor i distributionen, men grejen är att det har förändrats under de senaste åren på grund av det som händer i samhället. Man trodde att det skulle bli ljusare nu med räntesänkningar, men nu har man ingen aning om var världen ska ta vägen med galningen Trump som styr rodret. Jag är en envis jävel och det kan vara negativt i flera fall. Man kanske skulle ha släppt detta tidigare och gått vidare, men sån är jag inte. 

Hur har det varit att fatta beslutet om att sätta företaget i konkurs?

– Det är tråkigt och man försöker ända in i det sista. Någonstans på vägen måste man inse att det går inte längre. 

Vad tänker du göra i ditt yrkesliv nu när Skinpunks försvinner?

– Jag stannar inte för det. Det blir något nytt. 

Vad har du för planer?

– Jag har inte bestämt mig, men jag har i grund och botten en idé som jag arbetar ganska hårt med. Det är den jag kommer köra på och vad det blir ihop med det får vi se. 

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagensvimmerby.se

0703787116

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: