Timber Windows stänger sin butik i Vimmerby.
Foto: Jakob Karlsson
Mycket har förändrats runt det anrika Mörlundaföretaget Bergs Timber de senaste åren. För fem år sedan sålde bolaget samtliga sina sågverk och blev därmed ett helt nytt bolag. Huvudkontoret flyttades från Mörlunda till Vimmerby, men redan i april 2022 tog man beslut om att flytta huvudkontoret till Stockholm.
I slutet av 2023 stod det också klart att företaget skulle lämna börsen. Isländska Norvik blev därefter ny ägare till bolaget.
Lokalt har man fortfarande haft verksamhet i form av ett showroom i Vimmerby genom dotterbolaget Timber Windows. Tre personer har varit anställda i butiken, men nu kan vår tidning avslöja att butiken ska stängas.
– Vi känner att placeringen med ett showroom i Vimmerby inte är optimalt utifrån vårt upptagningsområde. Det har varit svårt att få in kunder i showroomet och även varit en utmaning rent logistiskt. Det är långt från våra kunder. Vi känner att det inte är tillräckligt med besökare på plats helt enkelt och logistiskt blir det inte alls lyckat heller, säger Peter Nilsson, vd och koncernchef för moderbolaget Bergs.
"Försökt ordentligt"
Det var sommaren 2021 som Woodworks by Bergs öppnade en ny "concept store" på Lundgatan i Vimmerby. Under 2023 omvandlades det, genom nyligen förvärvade Timber Windows, till ett showroom.
– Vi är inne på tredje året och har försökt ordentligt. Det var naturligt att ha ett av de första showroomen i Vimmerby. Vi hade huvudkontoret där tidigare och betydligt mer aktivitet i området. Nu har vi showroom i Stockholm och inriktar oss mycket på projektförsäljning och säljare som är mer ute på väg. Vi besöker kunder och det är där vi ser att vi har den stora möjligheten.
Butiken i Vimmerby kommer att stängas i slutet av juni. Även i Hovås kommer man att lägga ned sin butik.
– Ja, det stämmer också. Det ligger vackert, men är inte tillräcklig volym.
Vad händer med de anställda i Vimmerby?
– Någon har erbjudits en annan tjänst och vi försöker hitta lösningar. Men det innebär också att någon får lämna företaget.
"Mycket hjärta kvar"
Marknaden generellt har varit tuff, säger Peter Nilsson.
– Renovering och nybyggnation har gått ned. Vi tror att vi står inför en vändning, men i Vimmerby är det inte tillräckligt med aktivitet för att kunna bära den här typen av showroom. Vi jobbar med måttbeställda och handgjorda fönster. Den marknaden är generellt sett inte så stor och då krävs det ofta större städer eller ett annat upptagningsområde.
Bergs kopplingar till våra trakter blir nu ännu mindre.
– Det här hade vi inte räknat med när vi startade showroomet, men så ser verkligheten ut. Vi är kvar i Nybro och har en stor möbelfabrik i Lycksele. Vi är alltid på jakt efter nya bolag och får se hur det blir, men huvuddelen av vår verksamhet är i Lettland, Polen och England. På så sätt är det tråkigt. Ursprunget är ju faktiskt i Vimmerby och Hultsfred, men sådana är tiderna. Det sker förändringar, men rätt som det är kan vi vara tillbaka.
Tittar ni på bolag i Vimmerby eller Hultsfred?
– Det får man se hur det utvecklar sig, men vi har mycket hjärta kvar i området.
Kan ni öppna ett showroom igen om konjunkturen vänder?
– Nej, det tror jag inte. Det är helt enkelt en för liten marknad för den här typen av verksamhet.