Martina Bergqvist och hennes personal på Stadshotellet i Vimmerby ska återuppta en tradition som många Vimmerbybor minns och har längtat efter. Foto: Bildbyrån/pressbild
Ni yngre läsare kanske inte minns dem, men vi 60-, 70- och delvis 80-talister får något vått i ögonen när vi pratar om de klassiska festerna, främst vid jul- och påskhelgerna, som arrangerades på två eller tre våningsplan på Statt fram till åtminstone mitten av 00-talet.
Nu väcker Martina Bergkvist och hennes gäng på Stadshotellet i Vimmerby traditionen till liv igen. På påskafton är det dags för stor fest fram till klockan 01, med pub på restaurangplan och disco med hits från 80-, 90- och 00-talet i Lilla salen på övervåningen.
I Stora salen finns Mathias från Vimmerby Spritfabrik och deras pop-up bar. Där får gästerna möjlighet att smaka lokala ginfavoriter och prata destillat med experten.
"Fri entré hela kvällen"
– Under flera olika event och under en längre tid, har vi fått till oss av gäster att; ”det var så härligt med festerna på Statt förr” och ”tänk när ni körde på flera plan”. Det fick oss att börja fundera och fila på det – kanske skulle vi göra något på det? Så för någon vecka sedan bestämde vi oss för att köra, berättar Martina Bergqvist, hotellchef på Vimmerby Stadshotell.
Vad har du för förväntningar?
– Det är jätteläskigt att ha förväntningar. Vi vet inte alls. I och med att vi har helt fri entré hela kvällen, så har vi ju ingen biljettförsäljning att följa. Om man vill äta middag innan eller ha bord uppe i Stora salen så får man boka, och vi har redan ett 40-tal bokningar, men i övrigt kastar vi oss ut, säger Martina och skrattar.
Vilken ålderskategori vänder ni er i första hand till?
– Vår dröm är att få en mix av människor. Nu har vi haft två år av fantastiska ”hockeyfester”, där just blandningen av människor och åldrar har varit fantastiskt rolig. Sedan kanske man kan tro att de som är 18-20 år väljer Pumpen, Kharma eller Guldkant, så att det i första hand är 30 plus som lockas hit, men mixen med att umgås över generationsgränserna tilltalar oss. Jag hoppas på succé – att folk kommer hit och uppskattar sin upplevelse, då kan vi så klart fortsätta med fler liknande fester.