Bilden är en genrebild. Kommunen går nu med i Coompanions projekt för att stötta lanthandlare.
Foto: MostPhotos
Förra hösten beviljades den ekonomiska föreningen Coompanion Kalmar läns ansökan om stöd för att satsa på landsbygdens service. Regionen gick in med en halv miljon kronor och ett antal kommuner gick in med både ekonomiskt stöd och arbetstid.
– En särskild stödfunktion för butikerna kan vara avgörande för om den enskilda ortens service ska finnas kvar eller läggas ner. Tack vare Region Kalmar län kan vi nu sprida och fortsätta med det viktiga arbetet. Erfarenheten visar att nätverket är otroligt betydelsefullt. När företagarna lär känna varandra som kollegor leder det till att man stöttar och hjälper varandra. Det kan också göra att små livsmedelsproducenter/gårdsbutiker och lanthandlare hittar varandra och börjar samarbeta, så att den lokalt producerade maten kan säljas och konsumeras lokalt, sa Ann Sellbrink, projektledare på Coompanion Kalmar län, i höstas.
Samtliga kommuner i länet har tidigare erbjudits att delta i arbetet med "Hållbar serviceutveckling" mot en viss medfinansiering. Flera kommuner har också gått med och nu väljer Vimmerby kommun att också göra det efter beslut i kommunstyrelsen.
– Vi går nu in i det här Coompanionprojektet för att stötta våra lanthandlare. Det är inte minst kring hemsändningsbidraget, men det är också kopplat till att behovet kom upp i samband med omläggningen av matsystemet, säger Lars Johansson (V).
Betalar en medlemsavgift
Inför budgeten 2024 tog kommunstyrelsen beslut om att höja hemsändningsbidraget för lanthandlarna från 100 till 150 kronor. Budgeten höjdes från 500 000 till 750 000 kronor.
– Vi höjde hemsändningsbidraget för ett och ett halvt år sedan och gör insatser på området. Kommunen stöttar lanthandlare där det behövs, men ska det ske upphandling kan vi inte stötta och då kan det här projektet vara bra.
Projektperioden sträcker sig över hela 2025.
– Det innebär också en liten arbetsinsats i tid räknat, men det är i princip det vi redan gör.
Medlemsavgiften för att gå med i projektet ligger på 22 000 kronor. Finansieringen tas från oförutsedda medel, där kommunen har cirka 700 000 kronor för det här året.