Nyligen invigdes förskolan i Nybble. Nu ska förskolestrukturen i Vimmerby stad utredas.
Foto: Ossian Mathiasson
Lunden, Norrbacken 1 och 2, Skogsbacken, Stenshult, Snövit och nybyggda Nybble. Totalt har kommunen sju olika förskolor i Vimmerby stad.
Nu ska man utreda om det är för många. Orsaken är helt enkelt den demografiska utvecklingen och den illavarslande befolkningsprognos som finns.
Fram till 2033 väntas 1-5-åringarna i kommunen att minska med 20,2 procent. Samtidigt väntas 6-15-åringarna minska med 14,1 procent. Fram till 2026, alltså bara om ett par år, rör det sig om en förändring på 12,3 procent för 1-5-åringar. Mer än drygt en tiondel färre barn i förskoleålder på bara ett år.
– Vi har konstaterat att demografin ser ut som den gör och likaså befolkningsprognosen. Den kommer slå hårt på förskolan och siffrorna går brant nedåt. Nu har vi lagt ett uppdrag om att utreda förskolestrukturen i Vimmerby stad, säger Lars Sandberg (C), ordförande i barn- och utbildningsnämnden.
Det man ska titta på är om det finns för många förskolor i staden.
– Vi misstänker att det är så och när vi tittar på prognoserna ser det inte alls roligt eller bra ut.
"Kan inte ha sju halvfulla"
På nybyggda Nybble, med rum för 120 barn, går det cirka 90 just nu.
– Det är inte fullt där ännu, konstaterar Sandberg.
Hur många förskolor skulle kunna stängas?
– Det går inte att säga nu. Vi har bett dem att titta över det här. Det handlar om att gå igenom hur många platser vi har nu och hur många barn vi tror det kommer vara på sikt. Sedan får man se vad man kan göra. Vi ska försöka få det så optimalt och bra som möjligt. Vi kan inte ha sju halvfulla eller sju halvtomma förskolor.
"Säger att det ska utredas"
Lars Sandberg är medveten om att det här beskedet kommer sprida oro.
– Det har jag full förståelse för, men vi måste ta hänsyn till prognoserna. Våra prognoser, alltså inom barn- och utbildning, pekar nedåt i alla åldrar. Samtidigt pekar alla prognoser uppåt för de äldre. Någonstans ökar socialförvaltningens och socialnämndens kostnader och åtaganden samtidigt som våra minskar. Då måste man omfördela pengarna däremellan. Vi är skyldiga att göra det så bra det går och hushålla med pengarna.
Att någon eventuell nedläggning inte är beslutad vill han vara tydlig med.
– Vi säger inte att någon förskola ska läggas ned, så är det inte. Vi säger att det här ska utredas. Förskolestrukturen i Vimmerby stad ska tjänstemännen nu titta på och så ska vi få en återrapportering i augusti. Efter det bör vi kunna enas om någonting.
Om någon förskola läggs ned så kommer det bli uppsägningar?
– Det beror på hur många barn det minskar med. Säg att du har en förskola eller en grupp med 18 barn och det blir 22 barn. Då kan man inte minska personal. Det beror på hur det ser ut på varje enskild förskola. Men försvinner det 100 förskolebarn över tid, så är det tvunget att minskas ned med personal också.