Peter Karlsson (C) visar upp var den nya brandstationen är tänkt att placeras i Södra Vi. Lars Johansson (V) tittar på.
Foto: Simon Henriksson
I mitten av augusti avslöjade vår tidning att det fanns stora planer för en miljonsatsning i Södra Vi. Det rör sig om en ny brandstation och kommunen har sedan tidigare gjort en lokaliseringsutredning.
Den är nu färdig och planen är att en ny brandstation kan placeras på Björkaområdet, nära Södra Vi Svets befintliga lokaler. Marken ägs redan av kommunen.
– Vi har gjot en lokaliseringsutredning tillsammans med räddningstjänsten och hittat en plats som räddningstjänsten bedömer är lämplig utifrån inställelsetid och utryckningstid, säger kommunstyrelsens ordförande Eva Kindstrand Ströberg (S).
Bakgrunden är att den nuvarande brandstationen på flera punkter har brister och är undermålig.
– Det går inte att renovera upp den. Portarna är för låga. Varje gång vi köper en ny bil till Vimmerby, så hamnar den tidigare i Södra Vi. Nästa bil är för hög för att kunna få in där. Dessutom är omklädningsrum och annat för dåliga. Vi har nu tittat på olika platser och fastnat för den här, säger vice ordförande Peter Karlsson (C).
Stor mark utpekad
Marken som har pekats ut är stor.
– Så stor bedömer man inte kommer behövas till brandstationen, men den kommer att placeras på en strategiskt bra plats på området. Det blir inte på jordbruksmarken, utan i skogsområdet som är där, säger Peter Karlsson.
Det ska finnas bra vägar för att ta sig ut därifrån och framför allt kommer det underlätta för räddningstjänstens personal när det kommer till att inställa sig.
Annons:
Avsändare: Centerpartiet i Kalmar län
Prislappen högst oklar
Vid kommunstyrelsens sammanträde den 8 september togs ett nytt viktigt steg. Då lämnade man från politiken ett positivt planbesked.
– Nu ska plan jobba vidare med det här och tidsplanen är tredje kvartalet 2028. Det kommer ta ett till ett och ett halvt år att upprätta detaljplanen, säger Kindstrand Ströberg.
Finansieringen måste först lösas för detta och kommunalrådet har tidigare sagt att en ny brandstation skulle kunna stå färdig 2029 eller 2030.
Vad det kommer kosta är högst oklart.
– Vi har ingen exakt prislapp, men det ligger med i investeringsplanen, säger Lars Johansson (V).
Eva Kindstrand Ströberg sträcker sig till att använda ett stort spann.
– Det är inte så vi hanterar det, men det finns kommuner som byggt för allt mellan 30 och 150 miljoner. Vi vet inte alls. När vi närmar oss det får vi ta med oss det i investeringsbudgeten, säger hon.
Hur mycket har ni avsatt i planen då?
– Vi är försiktiga med att säga det. Vi vill inte när anbuden kommer att de ska anpassas efter vad vi har sagt. Vi säger i stället vad vi har för total påse för investeringar och inte något per projekt. Risken är annars att den som lämnar anbud hamnar där omkring, även om det hade gått att bygga billigare. Det vill vi inte, säger Lars Johansson och Eva Kindstrand Ströberg.