Annons:

Sök

Annons:

  • Dubbla pallplatser för Kumpumäki på tävling i Enköping

    Tynde Kumpumäki från Södra Vi IF vann en av söndagens damklasser på Stratospoolen i Enköping. Foto: Privat

  • Dubbla pallplatser för Kumpumäki på tävling i Enköping

    Tynde Kumpumäki från Södra Vi IF kom tvåa i en av lördagens damklasser på Stratospoolen i Enköping.

Dubbla pallplatser för Kumpumäki på tävling i Enköping

Tynde Kumpumäki från Södra Vi IF gjorde bra ifrån sig vid helgens bordtennistävling Stratospoolen i Enköping. Hennes facit blev en förstaplats och en andraplats. 

Stratospoolen ses som en av Sveriges största bordtennistävlingar. Tynde Kumpumäki, tävlande för Södra Vi IF, ställde upp i tre klasser – två damklasser och flickor 12-klassen – och kammade hem en förstaplats och en andraplats.

Spelarna var i damklasserna indelade i olika divisioner utifrån dataranking för att få så jämbördigt motstånd som möjligt. 

Tynde Kumpumäki var på lördagen en av åtta spelare i damklassen 3 och på söndagen en av sex spelare i damklassen 2. Hon kom tvåa i lördagens klass och etta i söndagens klass. Tynde slogs ut efter poolspelet i flickor 12-klassen. 

Kommande helg väntar en bordtennistävling i Ljungsbro där Tynde kommer ställa upp i både flickor 12 och flickor 14. Hon ska i maj tillbaka till Enköping då hon har blivit inbjuden till att vara med på Tjejraketen igen.

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagensvimmerby.se

0703787116

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: