Emma Karlsson, Madeleine Carlsson och Caroline Phalén bildar Vimmerby/Hultsfreds representanter i den nya superligan på damsidan. På herrsidan är det Stefan Lind och Kim Frilund.
Foto: Privat
Den nya padelserien kallas för "Super League" och i helgen var det dags för den första omgången som spelades i Nässjö.
– Det är en liga för de bästa spelarna på Höglandet. Vi blev tillfrågade om vi ville spela av Mikael Stålhandske från Sportkompaniet i Nässjö. Det är Sportkompaniet som är arrangörer av ligan, säger Madeleine Carlsson.
Damlaget från vår trakt bestod av just Madeleine Carlsson, Emma Karlsson och Caroline Phalén.
– På grund av att Ester (Westerling) flyttat så slog vi ihop oss till ett team. Vi snurrar runt lite. Denna omgång spelade "Carro" två matcher och jag och Emma en vardera.
Herrlaget består av Kim Frilund och Stefan Lind. Totalt är det åtta dam- och herrlag. Under premiäromgången den här helgen vann båda lagen från trakten sina matcher. Nästa omgång spelas i början av maj.
– Så nu är det fem matcher kvar. Det var en kul dag med grym padel.
Lagen kommer från Jönköping, Nässjö och så Hultsfred/Vimmerby i den nya superligan.