KM i futsal startar klockan 08.45 i dag och vill du följa den lokala futsalfesten gör du det bäst med Dagens Vimmerby.
Vår tidning kommer bjuda våra läsare på live-uppdateringar från samtliga matcher, tabeller, målskyttar, artiklar och bilder.
I den här artikeln kommer vi under dagen att uppdatera med resultat och hur tabellerna ser ut.
Vår live-rapportering från matcherna hittar du genom att klicka HÄR.
Har du tips på roliga saker att skriva om? Tveka inte att kontakta oss!
SPELSCHEMA OCH RESULTAT FRÅN KM:
Grupp A (matchtid 1x20 minuter)
Tabell (uppdateras kontinuerligt):
P Lag V O F MS P2
1 Gullringen 3 0 0 6-1 9
2 Södra Vi 2 0 1 10-3 6
3 Djursdala 1 0 2 4-6 3
4 Storebro 0 0 3 2-12 0
Matcher:
08.45: Södra Vi IF – Djursdala SK 4–0
Målskyttar, Södra Vi: Robin Hammar 2, Arvid Karlsson, Filip Karlsson
Matchens lirare: Robin Hammar, Södra Vi
09.10: Storebro IF – Gullringens GoIF 1-2
Målskyttar, Storebro: Viktor Nyström
Målskyttar, Gullringen: Erik Ståhlgren, Martin Höglind Stridell.
Matchens lirare: Erik Ståhlgren
10.25: Djursdala – Storebro 4-0
Målskyttar, Djursdala: Simon Henriksson, Daniel Gustafsson, Sonny Eriksson, Daniel Lindqvist.
Matchens lirare: Daniel Gustafsson, Djursdala.
10.50: Gullringen – Södra Vi 2-0
Målskyttar, Gullringen: Alexander Svartz, Rasmus Bexell.
Matchens lirare: Alexander Svartz, Gullringen.
12.05: Storebro – Södra Vi 1-6
Målskyttar, Storebro: Viktor Nyström.
Målskyttar, Södra Vi: Adrian Mattiasson 2, Anton Brorsson 2, Filip Frejd, Robin Hammar.
Matchens lirare: Adrian Mattiasson, Södra Vi.
12.30: Djursdala – Gullringen 0-2
Målskyttar, Gullringen: Martin Höglind Stridell, Ted Åström Åberg.
Matchens lirare: Ted Åström Åberg, Gullringen
Grupp B (matchtid 1x20 minuter):
Tabell (uppdateras kontinuerligt):
P Lag V O F MS P2
1 Vimmerby 3 0 0 12-3 9
2 Tuna 2 0 1 11-4 6
3 Frödinge 0 1 2 0-7 1
4 Boston 0 1 2 2-11 1
Matcher:
09.35: BK Boston – IFK Tuna 1-6
Målskyttar, Boston: Christoffer Ekberg
Målskyttar, Tuna: Victor Gustavsson 2, Martin Carlsson, Anton Carlsson, Jonathan Gustafsson, Gustavo Borges.
Matchens lirare: Victor Gustavsson, Tuna
10.00 Vimmerby IF-Frödinge/brantestad SK 4-0
Målskyttar, Vimmerby: Simon Larsson 2, Richard Thuresson, Ludwig Strömbom.
Matchens lirare: Richard Thuresson, Vimmerby.
11.15: Tuna – Vimmerby 2-3
Målskyttar, Tuna: Oskar Eriksson, Gustavo Borges.
Målskyttar, Vimmerby: Mohammad Jafr 2, Niklas Gunnarsson.
Matchens lirare: Mohammad Jafr, Vimmerby.
11.40: Frödinge/Brantestad – Boston 0-0
Matchens lirare: Christoffer Ekberg, Boston.
12.55: Vimmerby – Boston 5-1
Målskyttar, Vimmerby: Niklas Gunnarsson, Joakim Storm, Ludwig Strömbom, Elias Hallingsfors, Richard Thuresson.
Målskytt, Boston: Abba Mohamadi.
Matchens lirare: Ludwig Strömbom, Vimmerby
13.20: Tuna – Frödinge/Brantestad 3-0
Målskyttar, Tuna: Dennis Nilsson, Victor Gustavsson, Anton Carlsson.
Matchens lirare: Oskar Eriksson.
SEMIFINAL 1
14.00: Gullringen-Tuna 6-2
Målskyttar Gullringen: Erik Ståhlberg 2, Martin Höglind Stridell, Haris Dreco, Ted Åström Åberg, Erik Lindblad.
Målskyttar Tuna: Gustavo Borges, Anton Carlsson.
SEMIFINAL 2
14:25: Vimmerby-Södra Vi 0-3
Målskyttar, Södra Vi: Anton Brorsson, Adrian Mattiasson, Robin Hammar
Matchens lirare: Anton Brorsson
FINAL
15:00 Gullringen-Södra Vi 0-1 (tid 19:56)
Målskytt: Haris Dreco
Matchens lirare: Haris Dreco