Annons:

Sök

Annons:

IKO värvar forward som tränade med VH i höstas

IK Oskarshamn förstärker truppen genom att hämta in Søren Dietz-Larsen från Tranås AIF. Faktum är att han tränade med Vimmerby Hockey efter en kort sejour i Danmark i början av säsongen. Foto: Bildbyrån

IKO värvar forward som tränade med VH i höstas

Efter en kort sejour i Danmark tränade Søren Dietz-Larsen med Vimmerby Hockey i höstas. 25-åringens karriär fortsatte i Tranås AIF och går nu vidare till IK Oskarshamn som köper loss honom. 

Søren Dietz-Larsen bröt kontraktet med danska mästarna Sønderjyske efter sju grundseriematcher i höstas och tränade därefter med Vimmerby Hockey innan karriären gick vidare till Tranås AIF i Hockeyettan. Han har stått för 13 poäng på 16 matcher i TAIF-tröjan denna säsong.

IK Oskarshamn valde att låna in honom till matchen mot Västerås IK förra fredagen. Han gav ett positivt intryck och fick mycket speltid. Nu, en vecka senare, står det klart att IKO köper loss Søren Dietz-Larsen som spelar med allsvenska klubben under resten av säsongen.

”Søren är en spelartyp som kommer in med kraft, rakhet och driv. Han är otroligt sugen på att visa vad han går för på den här nivån och gjorde en bra första match för oss under förra veckan. Det finns en offensiv uppsida i Søren samtidigt som han verkligen ville komma tillbaka till Oskarshamn eftersom han hade fina minnen från sin tid i klubbens J20-lag”, säger IKO:s nytillträdde sportchef Arsi Piispanen i en kommentar till klubbens hemsida. 

Forwarden ansluter till IKO-truppen direkt och lär finnas med i laguppställningen mot AIK på fredagskvällen. 

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagensvimmerby.se

0703787116

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: