Tero Lehterä har räddat både Västerås och Östersund i Hockeyallsvenskan. Nu tar han över som tränare i IK Oskarshamn.
Foto: Bildbyrån
För en vecka sedan, när IK Oskarshamn precis hade kommit hem från 1–4-förlusten mot bottenlaget Östersunds IK, fick huvudtränaren Björn Karlsson kicken efter senaste tidens svaga resultat.
Klubbens nytillträdde sportchef Arsi Piispanen har varit på jakt efter en ersättare i en veckas tid och rekryteringen av Tero Lehterä presenterades på måndagseftermiddagen.
Den välmeriterade finske tränaren är därmed tillbaka i svensk hockey och tar över en klubb som sparkat sin tränare mitt under säsongen.Det blir tredje gången på lika många säsonger som han kliver in för att rädda och få fart på en klubb i Hockeyallsvenskan.
Säsongen 2022/2023 tog han över huvudansvaret i Västerås mitt under pågående säsong och såg till att laget gick till kvartsfinal. Säsongen därpå klev han in i Östersunds IK:s bås och ledde klubben till nytt allsvenskt kontrakt efter en rafflande play out-serie mot Västerviks IK.
"Vet vad det handlar om"
Han ska försöka få ordning på saker och i ting i IK Oskarshamn, klubben som siktar på att ta sig tillbaka till SHL och inte motsvarat de högt uppskruvade förväntningarna i Hockeyallsvenskan.
Sportchefen Arsi Piispanen ser positivt på lösningen med Tero Lehterä.
”Tero har kommit in i lag mitt under säsongen förut och vet vad det handlar om. Han vet hur HockeyAllsvenskan fungerar och vad som krävs för att lyckas. Hans båda sejourer, i Västerås och Östersund, har varit lyckade och vi hoppas att han kan hjälpa IK att nå bästa möjliga avslutning på den här säsongen”, säger sportchef Arsi Piispanen i ett pressmeddelande.
Lehterä är på plats i Oskarshamn och håller i sin första träning med laget på tisdagen.
”Jag är glad över att vara här. Jag pratade med två av mina gamla spelare, Ahti Oksanen och Antti Suomela, och de hade bara bra saker att säga om klubben. Förhoppningsvis kan jag bidra med lika mycket till klubben som de gjorde under sin tid här”, säger Tero Lehterä.
IKO tog en efterlängtad trepoängare mot Mora IK på söndagen och befinner sig på sjätteplats i tabellen.