Emil Cederlund kommer överklaga disciplinnämndens beslut.
Foto: Bildbyrån
Emil Cederlund blev anmäld för att ha orsakat isskador inför matchen mellan Mora och Tingsryds AIF. Matchen försenades i en halvtimme och många spekulerade kring att TAIF försökte få en fördel av att kunna spela på de andra två bottenlagens resultat.
När sedan TV4 kablade ut bilder från uppvärmningen, där Emil Cederlund ses hacka hål i isen, var flera experter övertygade om att det var avsiktligt.
Under onsdagen dömde också disciplinnämnden TAIF-keepern för skadegörelse. Han stängs av i fyra matcher och får böta ett mindre belopp. Två ledamöter i nämnden var skiljaktiga och ville utdöma ett mycket hårdare straff. De ville stänga av Cederlund i ett halvår.
Cederlund menar dock att han dömts på svaga grunder.
– Det enda de har att gå på är att de tycker att rörelserna jag gör ser onaturliga ut och att jag gör det medvetet. Det är den enda bevisning de har. De har försökt lägga det på Timo (Leinonen, målvaktstränaren) att han varit en del av det, men det har vi kunnat slå ner genom att skicka in bevis på att han frågar om kamerorna som filmar isen tidigare matcher också. Och jag har skickat in läkarintyg på att jag fått mina problem med kramper undersökta, säger Emil Cederlund till Smålandsposten.
Vill bli rentvådd
Enligt Cederlund anser också spelarfacket att målvakten dömts på konstiga grunder.
– Egentligen vill jag lägga allt bakom mig, men jag har varit i kontakt med spelarfacket och med Larsson (Patric, sportchefen). Vi vet vad som hänt och vi är inte nöjda, så vi kommer att ta det en runda till. Egentligen hade jag velat bli rentvådd helt och hållet, men det känns svårt. Nu kollar vi på att få avstängningsbeslutet framskjutet och att jag kan vara med och spela så länge. I det läget vi är på säsongen nu är det tufft för laget att bli av med en målvakt.
Till Expressen har Emil Cederlund berättat om en handfull dödshot. Han har inte valt att polisanmäla det och det beror på att han inte är rädd för att hoten ska infrias.