Björn Tholander Olsson och Anton Carlsson var verkligen inte nöjda med 0-5-förlusten mot Tingsryd av förståeliga skäl.
Vimmerby nådde inte några anmärkningsvärda höjder i torsdagens öppningsmatch i kvalet mot Tingsryds AIF. Ändå räckte det till seger med 3-2. Under lördagskvällen fanns möjligheten att gå fram till 2-0 i matcher och sätta ordentlig press på Smålandskollegan.
Det blev total pyspunka och tvärtom. TAIF krossade VH med 5-0 i VBO Arena, utjämnade matchserien och skiftade hemmaplansfördelen.
– Vi gillar inte det här alls och är inte nöjda. Vi förlorar för mycket kamper och går i deras fälla. Tingsryd gör det bra, men vi är för beiga rakt över, säger VH-tränaren Björn Tholander Olsson.
Varför blir det så här?
– Det är en jämn match fram till deras ledningsmål, som är ett misstag av oss. Vi faller in lite i gamla synder och efter det faller vi ihop. Jag har inte riktigt sett att vi blivit så klena tidigare. Det var lite förvånande och det är upp till kamp som gäller. Vi måste vara smartare och se till att uppspelen fungerar. Vi kommer inte igenom mittzon samlat en enda gång. Allt som var bra i torsdag är borta. Det går inte. Då vinner vi inga matcher.
"Bara skit allting"
Någon 5-0-match var det kanske inte. Tingsryd gjorde fyra mål i den tredje perioden och de tre sista under andra halvan av akten mot ett uppgivet hemmalag.
– Sista tio minuterna är bara skit allting. Vi försöker pusha men går på grund direkt. Att det rasar in några mål spelar kanske ingen roll, men på hemmaplan ska vi stå upp bättre än så en lördag kväll.
Nu har ni tappat hemmaplansfördelen och Tingsryd kan gå fram tll 3-1 i matcher. Hur ser du på det?
– Vi hade chansen att skaffa 2-0 och det hände inte. Man kan vända och vrida hur mycket som helst. Alla matcher är en ny match och det är bara upp och kampa igen.
Hade några lägen
Innan Tingsryd tog ledningen i matchen var den ganska jämn och intetsägande. Vimmerby hade faktiskt några bra lägen att själva ta ledningen.
– I första har vi rätt många a-chanser och hade vi tagit betalt där så kanske. Men jag känner inte igen oss. Det är lie oroligt, det tycker jag inte om.
Hur hanterar man det inför tisdag?
– Det är bara att åka hem, sätta igång datorn och börja analysera. Spontant, utan att tänka för mycket, handlar det inte så mycket om det speltekniska. Det är mer att vi förlorar kampen. I såna här matcher är det inget skönspel. Det är kamp och förlorar man den hackar allt annat. Vi var inte alls där jag trott att vi hamnat, men vi får hitta nya vägar att ta oss vidare.
Hassel försiktighetsåtgärd
Tränarna kastade om en del i kedjorna under matchen, men fick ingen utväxling av det.
– På slutet handlade det mer om att hålla igång alla så mycket som möjligt och inte döda dem som gått hårt. Vi får inte ut så mycket av första i dag, de blir neutraliserade och det händer. Så är det och då måste andra också chippa in. Det finns kedjor som gör det bra, men vi får inte utdelning. Över huvud taget hade vi dåligt momentum. Det blev mycket utsida. Vi kommer inte in och spelar runt och runt. Det var inget bra tyvärr.
Både Ville Svensson och Oskar Hassel missade lördagens match.
– Hassel var mer en försiktighetsåtgärd. Han kan definitivt vara tillbaka på tisdag. Ville vet vi inte. Det är dag till dag. Han är i Växjö nu, men hör av sig dagligen och vi får se om han kan bli aktuell igen.