Sök

Annons:

VIDEO: Nya kaptenens ord om upptaktsträffen, premiären och målsättningen

Anton Carlsson har fått det ärofyllda uppdraget att vara lagkapten för Vimmerby Hockey under årets säsong. Foto: Ossian Mathiasson

VIDEO: Nya kaptenens ord om upptaktsträffen, premiären och målsättningen

Vimmerby Hockey går in på sin tredje raka säsong i Hockeyallsvenskan. Ny lagkapten är 30-årige Vimmerbysonen Anton Carlsson. Här nedan kan ni ta del av en videointervju med honom från dagens upptaktsträff i Stockholm. 

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

I dag hölls upptakten till Hockeyallsvenskan på fartyget Viking Cinderella vid Stadsgårdskajen i Stockholm. På plats fanns media tillsammans med representanter från samtliga lag i ligan, det vill säga tränare, lagkaptener och sportchefer. 

Vimmerby Hockey representerades av huvudtränaren Eric Karlsson, sportchefen Pelle Johansson och nye lagkaptenen Anton Carlsson.

Efter ombordstigningen väntade lunch och fotografering av lagkaptenerna och tränarna innan det var dags för journalisterna att ställa sina frågor till lagens representanter. 

Vår tidning kommer publicera ett gäng artiklar från upptaktsträffen i veckan och börjar med att leverera en videointervju med Anton Carlsson som svarar på frågor om upptaktsträffen, premiären mot Nybro Vikings, varför laget har så svårt mot länskonkurrenten, målsättningen med årets säsong och hur han ser på uppdraget som lagkapten.

Videon nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvimmerby.se.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagensvimmerby.se

070 378 71 16

Tabellservice

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvimmerby.se.

Annons:

Annons: