Ludvig Fransson har inlett säsongen starkt. Foto: Privat
Ludvig Fransson har inlett säsongen med två rallysegrar. Den andra kom på lördagen i Simrishamnsmixen, som också var gruspremiär för året. Han var snabbast på samtliga fem sträckor och vann klassen ungdomsrally med 40 sekunder.
– Jättekul att komma igång med rallysäsongen och att dessutom inleda den på bästa sätt. Det var lite ”rattrostigt” första sträckan, men sedan släppte det och vi hade jätteroligt i bilen. Vi har även gjort lite ändringar på bilen i vinter och det fungerade klockrent, säger Ludvig Fransson, som tävlar för Vimmerby MS.
Lägg därtill att Ludvig även körde en folkracetävling för ett par veckor sedan där han slutade trea i klassen. Snacka om en pangstart på motorsäsongen för den unge Hultsfredskillen. Nästa helg fortsätter rallysäsongen för hans del med tävling i Älmhult.
Karlsson blev fyra
Victor Karlsson från Järnforsen, även han tävlandes för Vimmerby MS, körde också Simrishamnsmixen. Han tävlade i klassen A-förare trimmat 2WD och slutade fyra där.
– Det var första tävlingen för oss på sju månader och vi hade inte hunnit testa något innan tävlingen. Vi inledde starkt med snabbaste tid på SS1. Sen hade vi ett par små problem under resten av tävlingen som vi fick dras med och det gjorde att vi slutade fyra i klassen, säger Victor Karlsson.
Vimmerbyföraren Emil Karlsson tävlade i B-förare trimmat 2WD och slutade sexa i klassen.