Annons:

Sök

Annons:

USM-dags i Vimmerby – många lokala förare bland de 140 startande

Förra året tog Vimmerby MS-talangen Saga Apell SM-silver på 85cc. På söndagen inleds USM-säsongen med den första deltävlingen i Vimmerby, för Saga nu på 125cc. Foto: Arkivbild

USM-dags i Vimmerby – många lokala förare bland de 140 startande

I morgon söndag tävlar omkring 140 ungdomar i den första USM-deltävlingen i enduro, som körs i Vimmerby. Och det är en klassiskt stenig och bana som väntar i skogarna runt Gnagaredalen.

Med start redan klockan 09 på söndagsmorgonen är det sex klasser som ska avgöras fram tills de sista förarna rullar i mål under sena eftermiddagen; USM 1, USM 2, USM 3, USM D1, USM D2 och Öppen dam, där förarna är 12-18 år.

Tävlingen körs till största delen på Vimmerby Motorsällskaps träningsbana, där tre specialprov har pilats upp på det 30 kilometer långa varvet. USM 3 kör tre varv (totalt nio prov) och övriga klasser två varv.

– Vi utgår från Gnagaredalen, där också servicen är. Banan vi erbjuder är typisk för oss i Vimmerby med mycket sten, så det kommer nog bli ganska tufft för dem. Det är också en hel del stenig skogstransport, berättar Fredrik Johansson hos Vimmerby MS.

Totalt deltar ett 20-tal lokala förare från Vimmerby MS och Westerviks MSK. 

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt
Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: