I helgen gjorde hela 180 unga ryttare upp i Lilla Gubben Cup på Ryttargården i Vimmerby. Nedan kan du se resultaten från de olika klasserna. Flera lokala ryttare nådde pallen i de olika klasserna.
Lördag
Lätt D
Kategori A: 1: Angelo Enestubbe (Växjöortens Fältrittklubb) – Tindra 0+0 fel, tid 28,08
Kategori B: 1: Felize Larzon (Västerviksortens RF) – Kalahari Starlight 0+0 fel, tid 18,90
2: Agnes Rosén (Västerviksortens RF) – Mister Ace 0+0 fel, tid 22,62
3: Rasmus Solstad (Fagereke RF) – River Dance Fan De Blokken 0+0 fel, tid 23,29
4: Tuwa Tildemyr (Kinda RK) – Simberg Silver Dream 0+0 fel, tid 23,33
5: Jonna Svensson (Åkerbo Rid och Körsällskap) – Devil 0+0 fel, tid 23,76
Kategori C: 1: Alma Frisk (Blomstermåla RF) – Flash Harry 0+0 fel, tid 23,26
2: Elsa Blomqvist (Vetlandaortens RF) – Smide Golden Gloria 0+0 fel, tid 24,40
3: Erik Palm (Åstorpsortens RF) – Finneas Finn 0+0 fel, tid 24,61
Kategori D: 1: Happy Wolf (Eriksmåla RK) – Serento Lady 0+0 fel, tid 21,04
2: Joanna Karlsson (Västerviksortens RF) – Charlie 0+0 fel, tid 23,84
3: Maja Schön (Högsby Hästsportklubb) – Marengo 0+0 fel, tid 23,95
4: Ida Nilsson (Vimmerby HästHoppKlubb) – Westside Padraig 0+0 fel, tid 24,47
Lätt C
Kategori B: 1: Tuwa Tildemyr (Kinda RK) – Simberg Silver Dream 0+0 fel, tid 35,74
2: Selma Nilsson (Hultsfredsbygdens RK) – Heartchimer 0+0 fel, tid 35,75
3: Lina Johansson (Herrljunga RK) – Brodals Rosalinn 0+0 fel, tid 36,35
Kategori C: 1: Tindra Tellt (Nässjö RK) – Lucky Poppy 0+4 fel, tid 47,79
2: Elsa Blomqvist (Vetlandaortens RF) – Smide Golden Gloria 0+4 fel, tid 51,91
Kategori D: 1: Emilia Funkquist (Mörbylångadalens RS) – Octavia 0+0 fel, tid 30,40
2: Olivia Lennartsson (Vara Hästsportklubb) – Jenisej 0+0 fel, tid 39,00
Söndag
Lätt D+
Kategori A: 1: Angelo Enestubbe (Växjöortens Fältrittklubb) – Tindra 0+0 fel, tid 36,07
Kategori B: 1: Tuwa Tildemyr (Kinda RK) – Simberg Silver Dream 0+0 fel, tid 24,20
2: Olivia Lindblad (Västerviksortens RF) – Tullaville Coco 0+0 fel, tid 24,69
3: Lina Johansson (Herrljunga RK) Brodals Rosalinn 0+0 fel, tid 26,01
4: Agnes Rosén (Västerviksortens RF) – Mister Ace 0+0 fel, tid 26,54
Kategori C: 1: Happy Wolf (Eriksmåla RK) – Coolaney Boy 0+0 fel, tid 23,93
2: Zack Östh (Kinda RK) – Green Hill Timmy 0+0 fel, tid 26,42
3: Elvira Lövrgren (Fagereke RF) – Brantsvikens Mazeto 0+0 fel, tid 30,63
Kategori D: 1: Ida Nilsson (Vimmerby HästHoppKlubb) – Westside Padraig 0+0 fel, tid 27,73
2: Olivia Lennarsson (Vara Hästsportklubb) – Jenisej 0+0 fel, tid 27,81
3: Happy Wolf (Eriksmåla RF) – Serento Lady 0+0 fel, tid 28,12
Lätt C+
Kategori B: 1: Nova Klemensson (Västerviksortens RF) – Mr Saxobeat 0+0 fel, tid 28,60
2: Olivia Lindblad (Västerviksortens RF) – Tullaville Coco 0+0 fel, tid 31,62
Kategori C: 1: Elsa Blomqvist (Vetlandaortens RF) – Smide Golden Gloria 0+0 fel, tid 34,99
2: Filippa Eklund (Mörbylångadalens RS) – Linda 0+0 fel, tid 38,69
Kategori D: 1: Maja Schön (Högsby Hästsportklubb) – Marengo 0+0 fel, tid 35,04
2: Nova Klemensson (Västerviksortens RF) – Pimmetje 0+0 fel, tid 37,84
Vinnare i Lilla Gubben Cup 2019 (Sammanslagning av LD och LD+)
Kategori A: Angelo Enestubbe (Växjöortens Fältrittklubb) – Tindra, 20 poäng
Kategori B: Tuwa Tildemyr (Kinda RK) – Simberg Silver Dream, 15 poäng
Kategori C: Alma Frisk (Blomstermåla RF) – Flash Harry, 10 poäng
Kategori D: Happy Wolf (Eriksmåla RK) – Serento Lady, 16 poäng
Fotnot: Mer om tävlingen kan du läsa här.