Annons:

Sök

Annons:

Dackarnas stjärna skadad i crossolycka - opererades i går

Dackarnas Maciej Janowski bröt nyckelbenet i en crossolycka i söndags. Foto: Linus Johansson

Dackarnas stjärna skadad i crossolycka - opererades i går

Dackarnas polske stjärna Maciej Janowski är skadad. I går opererade han ett trasigt nyckelben.
– Jag har inte varit i kontakt med honom personligen, men det känns inte som att det ska vara någon fara, säger Dackarnas lagledare Mikael Karlsson.

Speedwaysäsongen har inte ens börjat. Men redan har Dackarna drabbats av sin första skada. Polske stjärnan Maciej Janowski bröt nyckelbenet i en crossolycka i Italien i söndags. I går opererades han.

– Jag har inte varit i kontakt med honom personligen och har inte fått någon information efter operationen i går. Men ett normalt nyckelbensbrott innebär ingen fara för oss på långa vägar. Inom några veckor borde han kunna vara igång och träna igen, säger Mikael Karlsson.

Du känner ingen oro?

– Nej, det känns inte som att det ska vara någon fara. Kan han vara tillbaka i mitten av mars så har han ett bra tag på sig att komma tillbaka till starten av Grand Prix, den polska ligan och sedan Elitserien.

Dackarnas premiärmatch i Elitserien körs borta mot Piraterna den nionde maj.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt
Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: