Erik Andersson (V), i mitten, undrar vad Moderaterna och Niklas Gustafsson vill skära ned på.
Foto: Arkivbild
Vi presenterar en budget med nära 25 miljoner kronor i överskott samtidigt som vi genomför investeringar på 190 miljoner kronor i bland annat äldreomsorg och skola.
Det är investeringar som Vimmerby behöver – idag och i framtiden.
Niklas Gustafsson vill ha ett högre överskott. Det betyder i praktiken mindre pengar till verksamheterna. När socialnämnden och barn- och utbildningsnämnden redan fått mindre än de begärt är det svårt att se hur ytterligare åtstramningar skulle gynna kommuninvånarna.
Samtidigt fortsätter vi att städa från toppen. Kommunstyrelsen får 9,2 miljoner kronor mindre i ram. Genom effektiviseringar och en mindre central organisation visar vi att besparingar ska börja i administrationen och inte i välfärden.
Vi väljer också att hålla kommunalskatten oförändrad. Trots ett osäkert ekonomiskt läge, stora investeringar och ökade kostnader klarar vi att ta ansvar för både ekonomin och invånarnas plånböcker. Det är värt att komma ihåg att Moderaterna suttit i styret och höjt skatten när kommunen stått inför ekonomiska utmaningar historiskt. Vi visar att det går att möta framtiden utan att skicka notan till kommuninvånarna.
Att påstå att vi ”lånar av kommande generationer” missar poängen. Framtidens Vimmerbybor kommer inte bara att betala för investeringarna. De kommer också att bo på äldreboendena, gå i skolorna och använda den samhällsservice som byggs upp idag.
Moderaterna har ännu inte presenterat något eget budgetförslag. När de gör det får de också berätta vilka verksamheter som ska betala för deras högre överskottsmål.
Vi väljer att ta ansvar för både ekonomin och välfärden. Det är en budget för etts tarkare Vimmerby.
Erik Andersson
Vänsterpartiet Vimmerby