Annons:

Sök

Annons:

Teaterproducenten förväntansfull – tänkt nytt för att trygga framtiden

30 barn har fått glädjande besked, att de fått en roll som barnskådespelare i ALV. "I år har vi gjort ett medvetet val när vi tillsatt rollerna", säger Johanna Rotebäck Foto: Lotta Madestam

Teaterproducenten förväntansfull – tänkt nytt för att trygga framtiden

Det var sökrekord i år. 350 barn hoppades få en roll som barnskådespelare i ALV. 30 tillhör de lyckliga.
– I år har vi valt lite kortare barn, säger teaterproducent Johanna Rotebäck, och berättar om tanken bakom det.

Det är en spännande tid nu. Johanna Rotebäck från Vimmerby ser fram emot att känna den där magiska känslan när Astrid Lindgrens Värld sjuder av liv och rörelse.

– Det känns som vi fått ihop ett toppengäng verkligen, säger hon nöjd med resultatet av barnaudition i januari.

”Ett medvetet val”

Valet av barnskådespelare till de tio olika karaktärerna har sett lite annorlunda ut i år. Det finns en särskild tanke med det.

– Vi har valt att sänka längderna på barnen. Det är ett medvetet val, vi behöver hela tiden tänka på försörjningen av skådespelare för kommande år. Vi väljer att satsa på de som är lite yngre och lite kortare för att ha fler barn kvar i ensemblen till nästa år, så vi inte får ett så stort tapp 2026, när många barn blivit långa. Så man kan säga att vi har en situation där vi antingen har små barn eller stora barn. Inte så många mitt emellan.

Hur känner du inför årets säsong?

– Jag är väldigt förväntansfull. Det känns som vi fått ihop ett kanongäng, både bland de vuxna och barnen. Skickliga skådespelare, men också fina människor som går i linje med det vi brukar kalla ”det Astridska”. Det ska bli jättespännande att se hur de tar sig an den här säsongen.

”Viktigt känna en trygghet”

I helgen är det barnteaterkurs på Astrid Lindgrens Värld.

– Där har vi bland annat massa improvisations- och teaterövningar som påminner väldigt mycket om det som de kommer att behöva ha färdigheter för, när de jobbar här över sommaren. Men, tillägger Johanna Rotebäck, det handlar så klart också mycket om att lära känna varandra. Vi tycker det är jätteviktigt att de får bygga en bra grupp, för under repperioden är ju alla inne till och från, så det är viktigt att de får komma ihop och känna en trygghet i gruppen. 

Skaffat lägenhet här

Det är liksom startskottet kan man säga för de 30 barn mellan 9 och 15 år som valts ut, där åtta av dem är helt nya för säsongen.

– Några av dem har flera roller, vi har exempelvis en som är Rasmus, Lillebror och Mio, där Lillebror-rollen är ny i den kombinationen. 

Majoriteten är från Vimmerby och tre från Hultsfred, bland andra Ruben Lagergren som gör sin fjärde säsong.

– Vi har också ett barn från Stockholm som flyttar hit tillfälligt för jobbet och fyra från Mariannelund, Eksjö och Tranås som gör lite olika. Vissa pendlar och en kommer skaffa sig en lägenhet, för att bo här tillsammans med vårdnadshavare, berättar Johanna Rotebäck.

Annons:

Lotta Madestam

lotta.madestam@dagensvimmerby.se

073 848 65 05

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: