Annons:

Sök

Annons:

  • Nu ska Kenny tillbaka till Ukraina – överlämnar militärgrön skåpbil

    Nu ska Kenny ned till Ukraina med en militiärgrönt målad skåpbil som han ska överlämna. Foto: Simon Henriksson

  • Nu ska Kenny tillbaka till Ukraina – överlämnar militärgrön skåpbil

    Här finns båren, fästet till den och en del förnödenheter som ska med ned på resan.

  • Nu ska Kenny tillbaka till Ukraina – överlämnar militärgrön skåpbil
  • Nu ska Kenny tillbaka till Ukraina – överlämnar militärgrön skåpbil

Nu ska Kenny tillbaka till Ukraina – överlämnar militärgrön skåpbil

Kenny Fransson planerar för en ny hjälpresa till Ukraina. Nu har han fått tag i en skåpbil som han ska ta ned till det krigshärjade landet.
– Jag kommer åka till Lutskområdet, berättar han.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Över tre år av krig har passerat. Kenny Fransson, eldsjälen från Södra Vi, har varit hårt engagerad länge, men nu har det gått ett bra tag sedan han gjorde en hjälpresa till det krigshärjade landet senast. 

Nu är det dock snart dags igen. Tillsammans med Krister Segergren har han anordnat en insamling för att försöka få ned en minibuss proppfull med mat och sjukvårdutrustning ned till Ukraina. 

– Det har varit en enorm cirkus med att hitta något som fungerar, men efter många om och men fick jag tag i en kompis som hade en mindre skåpbil. Den kommer vara funktionell där nere. Vi har målat den militärgrön och med röda kors på, berättar Kenny Fransson, som är tacksam mot Ingströms Mek & Design som hjälpt till att få den klar.

Sedan tidigare har han fått in ett fäste och bår till en ambulans. Nu ska man montera in den i skåpbilen och sedan är tanken att den ska fungera som en enklare bårbil för lättare transporter.

– Vi kommer få in en bår i den om man skjuter fram passagerarstolen. Den är inte så stor, men det kommer funka. 

Var ska du lämna den?

– Det blir Lutskområdet troligen, dit jag brukar åka. Jag känner folket där, så den kommer gå samma vägar som det har gjort tidigare. Jag tar med papper ned och så registrerar de den. Det blir en gåva rakt av och vi pratar nog om 60-70 000 kronor.

Packad med vårdutrustning

Utöver det kommer skåpbilen vara packad med vårdutrustning och en del mat. 

– Det är främst vårdutrustning och då avancerad sådan. Den plats som blir över kommer vi ha för mat. Det hänger lite på hur mycket det går att få med. 

Själva insamlingen har dock inte genererat så mycket intäkter.

– Många har nog tyvärr vant sig och bryr sig inte på samma sätt längre. 

Ska själv ta ned skåpbilen

Kenny ska själv ta skåpbilen ned till Ukraina. Exakt hur han ska ta sig hem när han har överlämnat den vet han inte riktigt. 

– Jag ska ju lämna bil och allting, så det får bli tåg eller något. Annars får jag ställa mig med tummen, men det bör gå att ta tåg tror jag. 

När planerar du att åka ned?

– Nu är själva skåpbilen färdig och sedan ska den packas och alla papper ska göras. Jag räknar med att det tar ungefär två veckor. Jag vill inte gå ut med några exakta datum. Det här blir första resan på länge och det blir en kombinationsresa. Jag ska träffa Rotary i Lutsk också och har fått lite andra politiska kontakter där nere också.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvimmerby.se

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: