Sök

Annons:

Arbetslösheten minskar i Vimmerby – lägre än i länet och riket

Konjunkturen stärks i Sverige och arbetslösheten minskar. Foto: MostPhotos

Arbetslösheten minskar i Vimmerby – lägre än i länet och riket

Arbetslösheten i Vimmerby har sjunkit jämfört med för ett år sedan. I september var 4,3 procent av arbetskraften inskrivna som arbetslösa, enligt Arbetsförmedlingens senaste statistik.

I september förra året låg arbetslösheten i Vimmerby kommun på 4,8 procent. Årets siffra innebär därmed en minskning med 0,5 procentenheter.

Vimmerby ligger också under både länets och rikets nivåer. I Kalmar län var 5,6 procent av arbetskraften inskrivna som arbetslösa i september, medan motsvarande andel i hela landet var 6,4 procent.

Även länet och riket har sett en nedgång med 0,5 procentenheter jämfört med september 2025, då nivåerna låg på 6,1 respektive 6,9 procent.

Fler unga arbetslösa

Bland unga i åldern 18–24 år har arbetslösheten däremot ökat från 5,9 till 7,0 procent på ett år. Trots ökningen ligger ungdomsarbetslösheten i Vimmerby under länets nivå på 7,8 procent och rikets på 7,7.

Bland utrikesfödda i kommunen var arbetslösheten 11,7 procent i september, jämfört med 11,9 procent ett år tidigare. En liten minskning, men klart över arbetslösheten för den totala befolkningen. I länet är arbetslösheten för utrikes födda 13,7 och i riket 13,2.

– Vi ser att konjunkturen fortsätter att stärkas och att arbetsmarknaden håller på att återhämta sig. Men arbetslösheten är fortfarande hög och utvecklingen skiljer sig åt mellan olika grupper av arbetslösa, säger Marcus Löwing, analytiker vid Arbetsförmedlingen. 

Annons:

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagensvimmerby.se

073 501 41 26

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvimmerby.se.

Annons:

Annons: