Annons:

Sök

Annons:

  • Började som elev till erkänd textilkonstnär – nu ställer Christina ut i Vimmerby

    Christina Roslund, Vimmerbybo sedan några år tillbaka, ställer ut både vävnader och oljemålningar i Vimmerby konstförenings vårsalong. Foto: Johanna Karlsson

  • Började som elev till erkänd textilkonstnär – nu ställer Christina ut i Vimmerby

    Oljemåleriet upptäckte Christina efter en flytt från Stockholm till Skåne. Foto: Johanna Karlsson

  • Började som elev till erkänd textilkonstnär – nu ställer Christina ut i Vimmerby

    Flera av Christinas verk har blivit jurybedömda och valts ut att visas i välrenommerade gallerier och museer. Foto: Johanna Karlsson

  • Började som elev till erkänd textilkonstnär – nu ställer Christina ut i Vimmerby

    Den första bildvävnaden som Christina gjorde för många år sedan. Vävnaden föreställer en strand på Ölands norra kust mot Kalmarsund. Många av Christinas motiv är hämtade från Öland där hon har sommarhus. Foto: Johanna Karlsson

Började som elev till erkänd textilkonstnär – nu ställer Christina ut i Vimmerby

Under Vimmerby konstförenings vårsalong i Warmbadhuset ställer textil- och oljekonstnären Christina Roslund ut både oljemålningar och vävnader. Christina som började sin konstnärliga resa som elev till två av Sveriges mest erkända textilkonstnärer har fått flera av sina verk jurybedömda. 22 mars är det vernissage för utställningen där Christina visar upp flera vävnader och ett antal oljemålningar.

Olje- och textilkonstnären Christina Roslund började sin konstnärliga bana redan som 16-åring när hon fick plats som elev hos den nu legendariska textilkonstnärinnan Anna-Greta Sjöqvist på Röllakansväveriet i Sösdala. Kärleken till väveri och textilkonst väcktes där och har sedan dess följt Christina, vidare till en plats i Stockholm hos Elsa Gullberg, ytterligare en legendar inom inredningskonst och textilhantverk, och så småningom till Vimmerby dit hon flyttade för några år sedan. 

Efter en flytt till Skåne från Stockholm fastnade Christina även för oljemåleri. 

– När vi flyttade kunde jag inte längre ha min väv uppställd, och jag tänkte att jag skulle börja på en oljemålningskurs som jag inte hade hunnit med när vi bodde i Stockholm, berättar Christina. 

I oljan hittade Christina en andra konstform som blev hennes och sedan dess har hon fortsatt att måla. Ofta får hon höra att oljemålningarna påminner om vävnader.  

– Jag har aldrig ångrat att jag började på oljekursen. Intresset har bara vuxit och vuxit. Det är hemskt roligt att få stå vid staffliet och måla, då är jag i min egen värld. 

Flera verk har blivit jurybedömda

Flera av Christinas målningar, och även en av vävnaderna har blivit jurybedömda och ställts ut av välrenommerade gallerier och museer. 

– Jag ville skicka in och se om jag kunde komma med på något, och det har jag gjort totalt fem gånger. Det har räckt! Bara för att få en klapp på axeln och känna att man duger till det. 

Christina har tidigare ställt ut målningar på Ann-Marie Brushanes galleri CHG Ateljé och Galleri. 

– Det är Ann-Maries förtjänst att det blev av. Hon bad att få se bilder på det jag vävt, och så tyckte hon att jag skulle visa upp dem här, säger Christina, och Ann-Marie Brushane fortsätter:

– Jag hade inte fått plats med dem i mitt galleri, och de hade inte kommit fram på samma sätt. Här passar de perfekt. Det är så roligt att få visa dem här!

"De är värda att visas!"

Att få visa både tavlor och vävnader på det här sättet är något som Christina drömt om. 

– Det är jätteroligt att få visa dem. Jag har haft en dröm om att någon gång få visa dem här. Jag tycker det är så synd att de bara hänger hos mig. De är värda att visas tycker jag. Och så  hoppas jag kunna inspirera till att vävning inte bara behöver vara handdukar och sådant utan även roligt och kreativt!

22 mars är det vernissage för utställningen i Warmbadhuset i Vimmerby. Christina finns på plats för att berätta om sina verk och sin konstnärliga resa. Utställningen kommer sedan att finnas kvar fram till och med 6 april. Konstföreningen håller förutom sina ordinarie öppettider hålla utställningen öppen under Korpens tipspromenad 23 mars.

Johanna Karlsson

johanna.karlsson@dagensvimmerby.se

070 818 84 77

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: