Den första säsongen av Poesisommar i Låxbo avslutas på söndag med en Nils Ferlin-kväll. Foto: Privat
För snart två år sedan satsade syskonen Ann och Kalle Sellbrink på föreningen Låxbo Kultur och Natur. Den här sommaren har man satsat på något man valt att kalla för Poesisommar.
Den lider nu mot sitt slut och den sista programpunkten är nu på söndag i form av en Nils Ferlin-kväll med musikerna Thomas Carlsén och Anders Karlsson, som tonsatt och tolkat dikter av just Nils Ferlin.
– De kommer hit med ett Nils Ferlin-program och det blir lite modernt och lite finkultur. Varje sak vi gjort under plamfletten har varit väsensskilt från det tidigare och det här är ett steg till, säger Kalle Sellbrink.
Han är själv en beundrare av Nils Ferlins posei.
– Senaste gången jag golvades var när Thåström tolkade Ferlin med The Hellacopters i På spåret. Det var en dimension till och han är en av de mest folkliga poeterna, och även mest älskade. Det är min mammas favoritpoet.
"Vill plocka russinen ur kakan"
Sellbrink är säker på att detta blir en fin avslutning av sommaren.
– Det kommer bli en fin avslutning, men lite annorlunda mot det som har varit tidigare. Kultur kan betyda väldigt mycket och vi vill plocka russinen ur kakan.
Hur vill du summera säsongen totalt sett?
– Det har varit en helt underbar sommar. Vi är jättenöjda. Det här blir den tredje regelrätta konserten efter Ellen Brolin och Johan Johansson. Vi har även haft Korsdragspoesi här och skrivarlinjen från folkhögskolan som varit här och läst upp sina dikter. Vi har satt små nedslag i kulturkartan och det här är den första hela sommaren.
Han är tacksam mot flera parter.
– Jag vill rikta ett tack till alla artister, sponsorer och publiken som besökt evenemangen.
Annons:
Avsändare: Centerpartiet i Kalmar län
"Ungefär vad vi orkar med"
Nu talar precis allt för att det blir en fortsättning.
– Det blir det absolut. Vi är en kulturförening och ska snart spika den första bokningen, men vi kan inte släppa några namn ännu.
Blir det ett liknande program?
– Det är nog ungefär vad vi orkar med. Jag har strax över 50 spelningar på sommaren och sedan har jag jobbet också. Jag och systrarna hyr ut stugor också. Så det blir nog ett program som liknar detta. Det är mycket som händer under somrarna, men vi kan inte ha en konsert i december, så det är under sommarmånaderna det blir. Vi hoppas det blir en minst lika bra sommar den nästa också.