Gullringens Värdshus summerar en mycket stark sommar.
Foto: Pressbild
Det är framför allt julisiffrorna som värdshuset lyfter fram, eftersom verksamheten under juni och augusti förra året var betydligt mindre och därför svårare att jämföra rättvist.
För ägaren Andrew Johnston är utvecklingen glädjande, men han betonar att det viktigaste är gästernas upplevelse och personalens arbete.
– Det är förstås roligt att se att vi växer, men det jag är allra gladast över är responsen från gästerna. Vi har en fantastisk personal som verkligen tar hand om människor. Det är de som gör värdshuset till vad det är, säger Andrew Johnston.
Stark sommar i hela Vimmerby
Samtidigt har Vimmerby kommun haft en stark turistsommar. Under juni och juli registrerades 165 730 kommersiella gästnätter i kommunen, tre procent fler än året innan. De internationella gästnätterna ökade med 8,3 procent.
Johnston tror att enkelheten i Gullringen uppskattas och menar att många blir häpna över utbudet.
– Många blir lite överraskade när de kommer hit första gången. Gullringen är litet, men här kan man äta, bo, bada, gå ut i skogen och promenera ner till vattenfallet. Ibland tror jag att det enkla är precis det människor letar efter, säger Andrew Johnston.
Maten lyfts också fram som en viktig del av utvecklingen. Från midsommar till den 15 augusti hade värdshuset öppet sju dagar i veckan.
– Vi försöker inte göra det märkvärdigare än det är. Vi vill laga god mat, ha en miljö där människor trivs och ta hand om dem som kommer hit. Kan vi samtidigt få fler att upptäcka Gullringen så har vi något väldigt bra att bygga vidare på, säger Andrew Johnston.