Annons:

Sök

Annons:

Han gjorde hattrick när Storebro vände mot Överum i premiären

Linus Hemmingsson gjorde ett äkta hattrick när hans Storebro IF besegrade Överums IK i fotbolssexans premiär. Foto: Arkivbild

Han gjorde hattrick när Storebro vände mot Överum i premiären

Storebro IF svarade för en mäktig vändning när man tog emot Överums IK i kvällens premiär av fotbollssexan. 3-4-underläge blev till seger med hela 7-4 under matchens sista 25 minuter.

Storebro siktar mot toppen av division 6 den här säsongen. Sett till den offensiva insatsen i hemmapremiären mot Överums IK lovar det gott. Defensivt finns det däremot lite att slipa på.

Gästande Överum fick en drömstart på matchen och ledde med 2-0 redan efter tio minuters spel. Sedan inleddes en sällan skådad svängig tillställningen som stod 3-3 när halvtidsvisslan ljöd.

I den andra halvleken tog Överum ledningen med 4-3 efter ett självmål, men sedan var det hemmalaget för hela slanten. Linus Hemmingsson briljerade, gjorde ett äkta hattrick inom loppet av 17 minuter och fixade hemmaledning med 6-4. Slutresultatet 7-4 satte sedan Leo Backheden på övertid.

"Vi tar dem på orken"

Storebro IF:s spelande tränare, Fredrik Kindstrand Ströberg, var så klart nöjd efter premiärsegern.

– Vi var inte med från start – hängde inte med alls, utan hamnade steget efter och åkte på ett tvåmålsunderläge efter bara några minuter. Men förutom första tio minuterna tycker jag att vi är det bättre laget. Vi kommer in i det efterhand och oavgjort i halvtid var rättvist. Samtidigt ska sägas att Överum har några riktigt duktiga spelare och är tunga att möta, säger han.

Trots nytt underläge i början av den andra halvleken lät sig inte hemmalaget slås ned.

– Även där visar vi moral. Vi får en snabb kvittering till 4-4, och sedan tar vi dem på orken. I slutet av matchen märks det att vi har varit 16-20 man på träningarna under hela vintern. Det gör mycket, menar SIF-tränaren.

Bäst i Storebro var tremålsskytten Linus Hemmingsson.

– Och det handlar inte bara om målen han svarar för, utan han gör en otroligt bra insats, tar alltid rätt beslut och kliver verkligen fram när det behövs, berömmer Fredrik Kindstrand Ströberg.

Vi har sökt ledare för Överums IK.

Fakta

Storebro IF-Överums IK 7-4 (3-3)

Målen: 0-1 (5) Felix Larsson, 0-2 (10) Joel Petersson Gullquist, 1-2 (18) Imad Khankan, 2-2 (21) Viktor Ström, 2-3 (45) Felix Larsson, 3-3 (45) Imad Khankan, 3-4 (64) självmål, 4-4 (66) Linus Hemmingsson, 5-4 (80) Linus Hemmingsson, 6-4 (83) Linus Hemmingsson, 7-4 (90) Leo Backheden.

Annons:

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: