TV4:s hockeyexpert Fredrik Söderström ser framför sig ett öppet race i både toppen och botten i Hockeyallsvenskan.
Foto: Ossian Mathiasson
Hockeyallsvenskan drar igång med full omgång på fredag kväll. TV4-experten Fredrik Söderström tittar in i spåkulan och ser framför sig en vidöppen säsong. Det finns inget lag som har någon självskriven plats i tabellen på förhand.
– Jag har stark tro på att det är en fräck säsong som väntar. Tidigare år har det varit givet med ett lag som ska vara en raket i toppen och ett lag som ska vara givet i botten. Det tycker jag inte att det är i år. Det är en ganska öppen historia och det gör mig glad, säger Fredrik Söderström.
Fredrik Söderström tror att det blir en öppen topp- och bottenstrid i Hockeyallsvenskan och för alla lag gäller det att hitta rätt tidigt på säsongen.
– Jag tycker verkligen att det känns öppet i både toppen och botten och tror att det är ganska betydelsefullt vilka lag som får ut max av sin trupp. Att lita på en, två eller tre spelare tror jag inget lag kan göra. Det är en säsong där kollektivet blir viktigt, säger Fredrik Söderström.
"Rättar mun efter matsäck"
Vimmerby Hockey är med i Hockeyallsvenskan för tredje säsongen i rad. Fredrik Söderström har inför de två tidigare säsongerna placerat VH i negativt kval på upptaktsträffen. Att det blir en ny bottenstrid slår Fredrik Söderström fast med några dagar kvar till seriestart.
Vad tänker du kring Vimmerbys chanser att förlänga den allsvenska sviten?
– Jag tror att man kommer få det tufft för att jag tänker att man har en trupp där man rättar mun efter matsäck på ett vettigt sätt. Det tycker jag är bra, men det ger väl också lite sämre förutsättningar. Man har inte de här ”go to guys” som man kan förlita sig på och som ska göra 45 poäng. Jag tycker att Vimmerby tog fina kliv förra säsongen samtidigt som det är en utmaning som väntar. Jag gillar spåret som man har gått in på med Eric Karlsson som fortsätter jobba på, med lokala spelare som är viktiga och att man samtidigt kan plocka in lite spännande spelare utifrån.
Nyfiken på flera VH-spelare
Det finns ett nyförvärv i Vimmerby som Fredrik Söderström är extra nyfiken på.
– Ta en spelare som Hannes Hellberg. Jag tycker att han har en skyhög potential och står inför en vägskälssäsong.
Fredrik Söderström tycker att Vimmerby är en bra klubb för spelare som tidigare har presterat på allsvensk nivå och som kommer till klubben för att visa vad man går för.
– Där tror jag att Vimmerby är en bra miljö att vara i. Jag tror att man internt har ökat kravställan på varandra och det får inte bara vara ”vettiga” människor som håller med varandra. Ett lag behöver ha lite gnissel på ett hälsosamt sätt och det tror jag att de kan få med spelare med bra potential som till exempel Norbäck (Jesper) och Hellberg (Hannes).
En annan spelare som Fredrik Söderström kommer följa med intresse är nye målvakten Isak Sörqvist.
– Jag är spänd och nyfiken på Sörqvist. Det är klart att man kommer vara ett lag som ska försvara sig och vi har sett att unga, bra målvakter har slagit igenom i ligan tidigare.
Vimmerby kommer till spel med ett nytt målvaktspar. Pontus Eltonius och Robin Christoffersson har lämnat för Nybro respektive Leksand och in har Tomas Rydén och Isak Sörqvist kommit
– Det är något som man kommer bevakas på.
"Kommer sakna att följa honom"
Kulturbäraren och mångårige lagkaptenen Jakob Karlsson är inte längre en del av Vimmerby Hockey. Fredrik Söderström tränade Jakob Karlsson i Olofströms IK för många år sedan.
– Det kommer en dag när det tar slut, så är det för alla. Sedan blir det känslomässigt och jag tror att Jakob har varit viktig på många olika sätt. Det är en person som vågar vara obekväm och som ställer krav, framför allt på sig själv. Jag stod och pratade med Anton (Carlsson) här tidigare. Det är en annan personlighet, men det är en bra efterträdare. Jag blev förvånad när det skedde, men jag tycker inte att hans sätt att prata har visat på någon bitterhet heller.
Hur kommer du minnas Jakob Karlsson som hockeyspelare?
– Jakob var en väldigt skicklig hockeyspelare och jag vet att han har suckat över att jag har sagt att han inte var någon elegant utan en arbetare. Han hade alla delar på isen och det är framför allt en människa med en otrolig spänstig personlighet. Han vågar säga vad han tycker och tänker och han utmanar även tränare så jag kommer sakna att följa honom på isen. Han verkar vara vid gott mod i övrigt och det är det viktiga.
Experten tror på AIK
Vilka två lag hamnar i negativt kval – och vilket lag trillar ur?
– Jag tror att Almtuna, Västerås, Vimmerby och Visby/Roma kommer brottas ganska friskt med varandra. Jag har svårt att säga vilka som trillar ur. Nykomlingar brukar ha det svårt även om jag tycker att Visby har rustat med stabila namn. Jag hoppas att Vimmerby grejar det. Jag tycker att det behövs en klubb som kontrasterar lite mot storstäderna och de fina arenorna. Där tycker jag att Vimmerby är härliga.
Vilket lag tar klivet upp i SHL?
– Det är den stora frågan. Jag har väl AIK som favorit till att vinna grundserien och sedan får vi med tiden ta slutspelet. Det är några lag till med Södertälje, Leksand och MoDo som kommer utmana AIK som får bära favoritskapet.
Vad får dig att tro på AIK?
– Det är ett AIK som har rustat och som klär i kaxighet. Det är en klubb som gärna vill ha bröstkorgen ut. Nu har de det och då ska man också leva upp till det i en klubb som det är ganska hårt att vara i. Får de med sig resultaten kan Hovet vara en mardröm för motståndarna, men den kan också slå tillbaka om man inte levererar. Vi får se vad det landar i. Det kommer bli spännande att följa.