Sök

Annons:

Ytterligare två bolag i konkurs efter Prouds fall – ägaren förklarar

Ytterligare två bolag kopplade till ägaren David Artmark har försatts i konkurs efter reklambyrån Prouds fall. Pressbild/Ossian Mathiasson

Ytterligare två bolag i konkurs efter Prouds fall – ägaren förklarar

I augusti gick den anrika reklambyrån Proud i Vimmerby i konkurs och ett tiotal anställda förlorade sina jobb. Nu har ytterligare två bolag med koppling till ägaren David Artmark försatts i konkurs. Han beskriver de nya konkurserna som en naturlig följd av Prouds fall.

– Det handlar om hur koncernstrukturen för Proud ser ut, så det här var en naturlig del i det. Det finns ingen verksamhet och inga anställda i något av de här båda bolagen, säger David Artmark.

Det var den 17 augusti som beskedet kom att reklambyrån We Are Proud AB i Vimmerby försatts i konkurs. Företaget hade sina rötter i den anrika reklambyrån Effect, som startades redan på 1960-talet och under många år var en välkänd aktör i Vimmerbys näringsliv.

David Artmark köpte Effect 2023 och verksamheten kom därefter att drivas under namnet We Are Proud. Men tre år efter ägarbytet var konkursen ett faktum. Ett tiotal anställda förlorade sina arbeten och därmed gick också en lång epok i Vimmerbys näringsliv mot sitt slut.

Två nya konkurser

På onsdagen kom beskedet att ytterligare två bolag med koppling till David Artmark försatts i konkurs. Det handlar om Artmark Holding AB och Artmark Invest AB, som båda har sitt säte i Vimmerby. Konkurserna inleddes under gårdagen, tisdagen den 20 oktober, och har registrerats hos Bolagsverket.

Artmark Holding AB grundades 2019 och har enligt sin verksamhetsbeskrivning bland annat bedrivit konsultverksamhet inom mediebranschen samt ägt och förvaltat aktier. Artmark Invest AB grundades året därpå och har enligt verksamhetsbeskrivningen haft som ändamål att äga aktier och förvalta fastigheter.

David Artmark förklarar att de båda konkurserna hänger direkt samman med den tidigare konkursen i We Are Proud.

– Det handlar om hur koncernstrukturen för Proud ser ut, så det här var en naturlig del i det.

Han betonar samtidigt att de två bolagen inte har någon egen verksamhet eller några anställda som nu drabbas.

Annons:

Redovisade miljonvinst 2024

En detalj som sticker ut är ekonomin i Artmark Holding AB. Så sent som under 2024 redovisade bolaget en omsättning på cirka 2,6 miljoner kronor, samtidigt som årets resultat uppgick till närmare 7,4 miljoner kronor. Bolaget redovisade dessutom en soliditet på 54,6 procent.

Hur kunde ett bolag med en så stor redovisad vinst hamna i konkurs mindre än två år senare? Enligt David Artmark handlade vinsten inte om pengar som tjänats i den löpande verksamheten.

– Det var helt enkelt försäljning av aktier från det som var det gamla moderbolaget. En koncernintern handling, helt enkelt.

Den stora vinsten ska alltså ses mot bakgrund av förändringar inom koncernen, enligt Artmark.

”Nästa steg” efter Prouds konkurs

David Artmark berättar vidare att de nya konkurserna har genomförts i samråd med konkursförvaltaren för We Are Proud. Bakgrunden är bland annat ekonomiska mellanhavanden mellan bolagen.

– Det här var nästa steg eftersom Proud har en fordran på investmentbolaget, som är koncernmodern. Det har gjorts i samråd med konkursförvaltaren, säger han.

Det innebär att We Are Proud har ett ekonomiskt krav på Artmark Invest AB, som nu också har försatts i konkurs.

När det gäller den fortsatta hanteringen av Prouds konkurs hänvisar Artmark till konkursförvaltaren.

– Jag har egentligen inte insikt i detalj i vad som händer i Prouds konkurs nu, utan det är konkursförvaltaren som sitter på den informationen.

Han berättar dock att tillgångar har sålts under konkursförfarandet.

– Man har haft försäljning av exempelvis inventarier, domäner och kundlistor. Verksamheten har inte kunnat säljas.

Enligt Artmark är konkursen i We Are Proud nu avslutad. Någon närmare bekräftelse på konkursens formella status från konkursförvaltaren har vår tidning ännu inte fått.

Branschens utmaningar bakom fallet

När We Are Proud gick i konkurs i augusti beskrev David Artmark situationen som mycket tung. Han pekade då på de stora förändringarna inom kommunikationsbranschen och svårigheterna att anpassa kostnaderna till minskade intäkter.

– Hela vår bransch står inför stora utmaningar. Vi har inte förlorat kunder, men vi har lägre intäkter från dem. Jag har försökt kontra det med att kapa kostnader, men det har inte räckt och nu har vi kommit till vägs ände, berättade han då för vår tidning.

Han konstaterade också att andra aktörer hade lyckats bättre med omställningen.

– Jag har gjort jättemycket, men vissa har varit bättre än mig på att ställa om. Vi har fantastiska medarbetare och otroligt bra kunder, men det har inte räckt.

Tryckeriet påverkas inte

David Artmark har även koppling till bolaget Tryck & Media Småland AB, som bedriver tryckeri- och kommunkationsverksamhet. Enligt honom påverkas det bolaget inte av de tre konkurserna.

– Nej, inte alls. Det är helt separerat från den övriga verksamheten. Det påverkas inte på något sätt.

Därmed är beskedet att tryckeriverksamheten fortsätter som tidigare, trots konkurserna i de andra bolagen.

Vi har sökt advokat Malin Sanderson på advokatfirman Carler i Stockholm, som är konkursförvaltare i We Are Prouds konkurs, för en kommentar om de nya konkurserna och det fortsatta konkursförfarandet.

Annons:

Micael Rundberg

micael.rundberg@dagensvimmerby.se

073 098 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvimmerby.se.

Annons:

Annons: