Sök

Annons:

Kvinna i Vimmerby blev av med pengar – mystiskt köp från bankkontot

Foto: MostPhotos

Kvinna i Vimmerby blev av med pengar – mystiskt köp från bankkontot

En kvinna i 35-årsåldern i Vimmerby har polisanmält ett misstänkt bedrägeri sedan 576 kronor försvunnit från hennes bankkonto. Kvinnan har ingen aning om hur någon har kommit åt hennes pengar. 

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Det var den 29 september som ett okänt köp på 576 kronor genomfördes med pengar från kvinnans bankkonto. Köpet ska ha gjorts hos Nybola Sport. Kvinnan upptäckte transaktionen och har nu polisanmält händelsen.

Hon uppger att hon inte har någon aning om hur köpet har gått till eller hur någon har lyckats komma åt hennes pengar. Kvinnan har sitt bankkort kvar och ska inte heller ha lämnat ut några kortuppgifter till någon annan.

Polisen har upprättat en anmälan om ringa bedrägeri. Det finns i nuläget ingen känd misstänkt gärningsperson.

Fick falskt sms från inkassobolag

Polisen har även fått in en anmälan om ett bedrägeriförsök mot en kvinna i 65-årsåldern i Vimmerby. Det var i onsdags den 14 oktober som kvinnan fick ett sms från någon som utgav sig för att representera ett inkassobolag. I meddelandet uppmanades hon att ringa upp ett angivet telefonnummer.

Kvinnan genomskådade bedrägeriförsöket och valde att inte ringa numret. Händelsen är polisanmäld som försök till bedrägeri.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagensvimmerby.se

070 378 71 16

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvimmerby.se.

Annons:

Annons: