Annons:

Politisk annons

Avsändare: Socialdemokraterna i Vimmerby

Sök

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Politisk annons

Avsändare: Centerpartiet i Vimmerby

Brallorna är uppdragna – så ska VH studsa tillbaka mot Nybro i kväll

Eric Karlssons Vimmerby Hockey tar emot Nybro Vikings hemma i kväll. Foto: Arkivbild

Brallorna är uppdragna – så ska VH studsa tillbaka mot Nybro i kväll

Förnedrat, utspelat och förlust med 9-2 borta mot Nybro i torsdags. Nu är VH uppe på cykeln igen för att i kväll möta samma motstånd fast i hemmahallen.
– Vi fick brallorna neddragna men också ett kvitto på var vi är, säger tränare Eric Karlsson.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Nog för att Vimmerby Hockey av tradition har det väldigt svårt borta mot Nybro Vikings och inte har vunnit i Liljas Arena sedan den senaste istiden drog förbi, men vad var det egentligen som hände där i torsdags?

– Det var mycket. Men framför allt var vi alldeles för svaga i kamp- och duellspelet framför eget mål, i försvarsspelet och i spelet utan puck i mittzonen, vilket gav Nybro oändligt många öppna lägen, summerar VH-tränaren Eric Karlsson.

– För mig var det viktigt att vi inte bara skakade av oss det och inte låtsades som att inget hade hänt, utan att se det som att våra brister synliggjordes och dra lärdom av det. Vi fick brallorna neddragna, men också ett kvitto på var vi är. Vi har gått igenom detta noggrant och försökt analysera varför det blev som det blev. Jag tror faktiskt att vi hade mer nytta av matchen än vad Nybro hade.

”Back to basic”

VH-tränaren berättar att det efter torsdagens debacle var tillbaka till ritbordet som gällde, eller ”back to basic”, som han uttrycker det.

– Jag blev förvånad över att grunderna i vårt försvarsspel var så ihåliga, det problemet har vi inte haft tidigare – varken under förra säsongen eller hittills i år, men man får nog ha lite  respekt för att vi är i en process och att det fortfarande är väldigt tidigt på säsongen, säger Eric Karlsson.

– Samtidigt får vi inte blir för långrandiga i detta. Vi slog IK Oskarshamn i försäsongspremiären, men såg oss inte som bäst i världen för det, och vi är inte heller sämst bara för att vi fick storstryk av Nybro. Vi tittar på det som har varit, analyserar det och ska hitta vägar framåt. De senaste dagarna har vi tränat mycket på det som inte funkade senast.

Vad vill du se i kvällens returmöte?

– Med tanke på torsdagens match och med tanke på att vi möter just Nybro i den allsvenska premiären så vill jag se att vi studsar tillbaka rejält och tar stora steg. Det är på många sätt en viktig match.

Börjar du få formationerna klara för dig?

– Jag tycker att vi har en högre höjd i årets trupp, som ger oss fler möjligheter i konstellationerna, men det är inte perfekt än. Det kommer bli ändringar i både back- och forwardsformationerna i kväll.

Hur är läget i laget?

– Hugo Orrsten (underkroppsskada), Gustaf Malmkvist (lättare överkroppsskada) och Arvid Hjälm (sjuk) saknas. I övrigt är samtliga tillgängliga. Tomas Rydén vaktar målet, så står Isak Sörqvist mot Kalmar hemma på fredag.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Micael Rundberg

micael.rundberg@dagensvimmerby.se

073 098 65 05

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Politisk annons

Avsändare: Moderata samlingspartiet i Vimmerby

Tabellservice

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvimmerby.se.

Annons:

Annons: