Annons:

Sök

Annons:

Dags för aktivitetsdax i Frödinge – flera föreningar på plats

Så här såg det ut när aktivitetsdax var i Storebro i höstas. Foto: Ossian Mathiasson

Dags för aktivitetsdax i Frödinge – flera föreningar på plats

På torsdag är det dags för aktivitetsdax igen. Den här gången är turen kommen till Frödinge. 

Torsdagen den 24 april är det dags för nästa omgång av aktivitetsdax. Barn och ungdomar som går i årskurs ett till nio kan vara med på påsklovsaktiviteter i Frödinge idrottshall under torsdagseftermiddagen. 

– Vi har haft en otroligt bra uppslutning vid tidigare aktivitetsdax där vi besökt Tuna, Södra Vi och nu senast Storebro och vi hoppas att Frödinge blir minst lika välbesökt. Vi är glada att vi hittat ett så lyckat koncept där barnen får testa väldigt många olika aktiviteter och komma i kontakt med föreningar och kommunala verksamheter i Vimmerby kommun, säger Olle Palmér på utvecklingsavdelningen. 

På plats i Frödinge kommer ett flertal föreningar, kulturskolan, biblioteket, mötesplatser och Fabriken finnas. Bland annat går det att prova på pingis, paintbal, teater, discgolf, schack och skapande och slöjd.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvimmerby.se

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: